Otomobil

Lambda Sensörü Çekişi Etkiler mi?

Oksijen sensörü olarak da bilinen lambda sensörünün aracınızın çekişini nasıl etkilediğinden bahsedeceğiz. Önceki makalelerimizde sağlıklı motor çalışma sistemi için hava-yakıt karışımının son derece önemli olduğunun altını çizmiştik. Lambda sensörünün başlıca görevi motora giden hava-yakıt karışımındaji oksijen oranını anlık olarak ECU yani araç beynine göndermek ve sağlıklı karışımı sağlamaktır.

Oksijen Sensörü Neden Bozulur?

Bu sensörün bozulmasında kullanıcı hatası olma olasılığı son derece azdır. Kullanıcının hızlanma ya da yavaşlama ivmesiyle alakalı olmaksızın sistemin kalbinde görev yapar. Ancak zaman tüm diğer parçalar gibi yıpranarak işlevini kaybedebilir. Tamiti genellikle mümkün değildir, değişim gereklidir. OEM parça ile değişim bu noktada çok önemlidir.

Neden bozulduğundan ve ne işe yaradığından bahsettiğimize göre çekişi nasıl düşürdüğünü açıklayabiliriz. Motora sağlıklı ve düzenli hava girişi olmayacağından motor aktarma organlarına yeterli güç veremeyecek ve fakir hava karışımı sebebiyle ne kadar gaza yüklenseniz de araç çekişten düşecektir. Bununla beraber çekişi düşüren diğer faktörler gibi yakıt tüketimini de olumsuz yönde etkileyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.