Uraz Aydın Kimdir? Kaç Yaşında?

Uraz Aydın kimdir, nereli ve kaç yaşında? Daha önceki yazılarımızda çeşitli meslek gruplarından yüzlerce kişinin hayat hikayesinden söz etmişti. Bu yazımızda ise kısaca “Uraz Aydın”dan söz edeceğiz.

Ural Aydın Kimdir?

— Gazeteci

İlköğretimini Fransa’da tamamlayan Uraz Aydın, daha sonra Galatasaray Lisesi’nden mezun oldu. Ardından Marmara Üniversitesi Gazetecilik bölümünde 1995 ile 1999 yılları arasında lisans eğitimi alan Uraz Aydın, Sihir ve Ütopya isimli teziyle yüksek lisansını tamamladı.

Lisans eğitiminden sonra Cumhuriyet gazetesinde stajyer muhabir olarak çalışmaya başladı. Stajının bitmesinin ardından bir süre burada çalışan Uraz Aydın, daha sonra yüksek lisans ve doktora eğitimine başlamıştır.

Doktora tezinde Türk solundaki liberal-demokrat söylemlerin kökenlerini, köşe yazarları üzerinden yeniden üretimini ele almıştır. Çalışması, 1980 ile 2008 yıllarını kapsamaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Tiktok Fenomeni Tuğçe Gün Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında?

Doktorasını tamamladıktan sonra doktora sonrası çalışması olarak 2013-2014 yılları arasında TÜBİTAK bursu ile EHESS’te (Paris) Michael Löwy danışmanlığında André Breton sonrasında sürrealist hareketler üzerinde incelemelerde bulundu.

2001 yılından beri üye olduğu Eğitim-Sen’de işyeri temsilciliği ve şube yönetim kurulu üyeliği gibi görevlerde bulundu.

Doktora sonrası çalışmalarının akabinde lisans eğitimini aldığı Marmara Üniversitesi’ne geri dönen Uraz Aydın, burada araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlamış ancak 7 Şubat 2017’de yayınlanan 686 nolu Kanun Hükmündeki Kararname (KHK) ile görevinden ihraç edilmiştir.

Marmara Üniversitesi’nin simge isimlerinden ve Türkiye’de iletişim biliminin kurucusu olarak sayılan Ünsal Oskay’ın da öğrencisi olan Uraz Aydın’ın çeviri ve kitapları bulunuyor.

İlginizi Çekebilir:  Zeynep Bakşi Karatağ Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında?

Uraz Aydın Neden Meslekten İhraç Edildi?

Cumhuriyet gazetesinde verdiği bir röportajda barış bildirisine imza attığı için meslekten ihraç edildiğini ifade eden Uraz Aydın, Marmara Üniversitesi’nde sol görüşlü akademisyenlerin Yusuf Devran’ın fakülte dekanı olarak geldiği 2011 yılından sonra yavaş yavaş sindirildiği ve sonunda sol görüşlü akademisyenlerin üniversiteden planlı olarak uzaklaştırıldığını dile getirmiştir.

Uraz Aydın’ın Cumhuriyet gazetesine verdiği röportajda üniversiteden ihracına giden süreci şöyle yer alıyor:

”2011’e kadar geçen süre açıkçası rüya gibiydi. Yaşam alanımız gibi olmuştu fakülte. 2011’de Yusuf Devran, dört dörtlük bir operasyonla fakülteye getirildi ve dekan oldu. Ve şu anda toplum olarak yaşadığımız siyasal evreyi, mikro ölçekte yaşamaya başladık. Sadece bana 5 soruşturma açıldı o dönem. Gezi direnişi sırasındaki grev nedeniyle aldığımız ceza haricinde, ki sonra YÖK iptal etti, hiçbirinden ceza almadım. Akıl almaz bir durumdu. Kendileri hala Radyo-Televizyon anabilim dalı başkanı. Bu baskı süreci de bizi, bir avuç araştırma görevlisini inanılmaz yakınlaştırdı, zor deneyimlerden geçirdi. Bence o dönemin, üniversitelerdeki direniş tarihi açısında önemli bir yeri vardır. Ve o dostlarım hala orada, mevcut ve gelecek yönetimler ayaklarını denk alsın, onlara bulaşılmaz. (gülüyor)

Uraz Aydın ile İlgili Aramalar

İlginizi Çekebilir:  Tiktok Fenomeni İhsan Yaldızsal Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında?

Google’da arama yapan kullanıcılar Uraz Aydın hakkında aynı zamanda şunları da aradı; uraz aydın kim, uraz aydın nereli, uraz aydın neden ihraç edildi, uraz aydın hangi üniversiteden mezun oldu, uraz aydın yaşı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz