Spor

Lance Edward Armstrong Kimdir?

Lance Edward Armstrong, Amerikalı eski bir bisikletçidir. 1999 ve 2005 yılları arasında en önemli bisiklet organizasyonu olan prestijli Tour de France’ı arka arkaya yedi kez kazanan en büyük bisikletçilerden biri olarak kabul edildi, ancak 2012’de Ağustos 1998’den bu yana ABD Dopingle Mücadele Ajansı tarafından 1999 ve 2005 yılları arasında yedi Fransa Bisiklet Turu şampiyonluğu da dahil olmak üzere tüm başarılarından mahrum bırakıldı ve bu spora ömür boyu katılması yasaklandı.

Kariyeri

18 Eylül 1971’de Plano’da doğan Armstrong, profesyonel kariyerine triatlet olarak başladı ve 1991 yılında bisikletle ilgilenmeye başladı. Bir yıl sonra 1992 Barselona Olimpiyatları’nda uzun mesafe yarışan Amerikalı atlet bitirdi. 1. sırada yarıştı ve aynı yıl profesyonel oldu. Aynı yıl, ilk profesyonel galibiyetini Clásica de San Sebastián’da kazandı. 

1993’ten 1995’e kadar Motorola Takımı ile rekabet etmeye devam eden Armstrong, dünyanın en önemli profesyonel bisiklet yarışı olan Tour de France’da iki etap şampiyonluğu kazandı. 1996 yılında ülkesindeki en önemli bisiklet yarışı olan Tour DuPont’u kazandı. Ancak, Tour de France’ı tamamlayamadı ve kendi ülkesindeki Atlanta Olimpiyatları’nda çok hayal kırıklığına uğradı. 2 Ekim 1996’da Armstrong’un 3. evre testis kanseri olduğu ve hastalığın beynine yayıldığı ve hayatta kalma şansının %0 olduğu açıklandı. Ancak, Indiana Üniversitesi’nde aylarca kemoterapi gördükten sonra Armstrong, kanseri yenebildi ve hayata geri dönebildi. 1998’de ABD Posta Servisi ekibiyle anlaştı ve çok sevdiği bisiklet parkuruna geri döndü. İlk büyük yarışı olan İspanya Turu’nun (Vuelta) genel klasmanında dördüncü olarak büyük bir başarı elde etti. 

Amerikalı bisikletçi, Fransa’da arka arkaya altı sezon boyunca Boulevard des Champs Elysées’de sarılar içinde fahri bir tur kazandı ve 1999’da kazandı. Beş şampiyonluk rekorunu paylaşan Merckx, Hinault, Indurain ve Anquetil gibi efsaneler.

Bütün bu ve benzeri konularda megapari sizlere bilgi sağlayabilir. Detaylı bilgiye ilgili web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: akintarih

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.