Spor

FIFA’da Interceptions Ne Demek?

FIFA’da interceptions nedir, ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda PES ve FIFA’daki terimlerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca FIFA’daki ”Interceptions” kavramından söz edeceğiz.

FIFA’da Interceptions Ne Demek?

Interception, İngilizcede müdahale, kesme, durdurma, ele geçirme ve yakalama gibi anlamlara gelmekle beraber FIFA terminolojisinde bir oyuncunun rakip topa yaptığı kesici müdahaleleri nitelemek için kullanılır. Genelde defans oyuncuları arasında yüksek olan bu oran hücum oyuncularında ise düşüktür. Maç esnasında rakip takım oyuncularının kendi aralarındaki paslaşmalara yapılan müdahaleler yani pas araları ”interceptions” olarak değerlendirilir. Defansif anlamda oldukça önemli bir yetenek olan interceptions değerleri, yukarıda da değindiğimiz gibi hücum oyuncularında oldukça düşüktür.

Günümüz futbolunda stoperler ve defansif orta saha oyuncuları kesici özelliklerinden ziyade ayaklarının iyi olması ile ön plana çıkıyor. Hem ayağı iyi hem de kesici özellikleri fazla olan bu oyuncular ise her zaman fark yaratıyor. Liverpool’da Fabinho ve Alcantara, Chelsea’de Kante, City’de Fernandinho gibi futbolcular her ikisini de mükemmele yakın yapan isimler ve bu yüzden oynadıkları takıma sınıf atlatıyorlar.

kaynakça:

  • spysports.net, haber: L’ex-star de l’Inter Milan lance un plaidoyer hilarant en trois mots à Van Dijk avant le choc de Liverpool en Ligue des champions, erişim tarihi: 6 Mayıs 2022 (görsel buradan alınmıştır)
  • futhead.com, profil: Virgil van Dijk, erişim tarihi: 6 Mayıs 2022 (değerler)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.