Kelimeler

Leylifer Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı? Kökeni?

Leylifer nedir, ne demek ve ne anlama geliyor, cümle içi kullanımı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime ve deyimlerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca Leylifer kelimesinden söz edeceğiz.

Leylifer Ne Demek?

Leylifer, gece ışığı anlamına gelmektedir. Leyl, Arapça kökenli bir kelimedir ve ”gece” anlamına gelmektedir. Fer kelimesi ise Farsça kökenlidir ve parlaklık, aydınlık, nur gibi anlamlara gelir. Arapça ve Farsça iki kelimenin birleşimi ile ”Leylifer” kelimesi ortaya çıkmıştır. Ayrıca ”leylî” kelimesinde nispet eki olan ”-i” eki vardır ve iki kelimeyi birbirine bağlamaktadır.

Leylifer Kelimesinin Kullanım Alanları

Kelime, günümüzde gündelik hayatta çok az kullanılan ve unutulmaya yüz tutmuş kelimeler arasında yer almaktadır. Öte yandan söz konusu kelime, günümüzde aynı isimli bir diziyle yeniden popüler hale gelmiştir. Söz konusu dizide Pervin Balcı, Çiğdem Sakarya, Sevkan Köylü, Osman İskender, Gizem Coşkun, Serbülent Soylu, Burcu Derya, Berna Keskin, Özay Özgüller, Azra Sare Uslu, Sultan Köroğlu gibi isimler rol alacaktır.

Cümle İçi Kullanımı

Hamdım, toydum, ben de çaresiz bir çocuktum, demeyeceğim. Hayır, asıl onun için öyle davranmamam, Leylifer’in sevincinden keyif almam gerekiyordu.

Gölge, İsmail Güzelsoy, Sayfa 71

kaynakça:

  • Kubbealtı Lügatı (lugatim.com) (leyl, fer ve leyli kelimelerinin anlamları buradan alınmıştır)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.