Kelimeler

İhtikar Nedir? Ne Demek?

İhtikar nedir? Ne demek? İhtikar kelimesinin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, söz öbeği, tabir, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “ihtikar” kelimesinden, anlamından, kökeninden, cümle içi kullanımından ve kullanım alanlarından söz edeceğiz.

İhtikar Nedir? Ne Demektir?

İhtikar, isim 

Vurgun, vurgunculuk gibi anlamlara gelen ihtikar kelimesi bu anlamlarının dışında ”karborsacılık”, ”stokçuluk”, ”ihtiyaç mallarını stoklama” gibi anlamlara gelmektedir. İhtikar kelimesinden asıl kast edilen ise bir tacirin piyasada talebin artacağını öngördüğü bir ihtiyaç malzemesini satmayıp daha değerli bir meblağda satacağı günler için bekletmesidir.

Daha önceki yazımızda ihtikarın dinen caiz olup olmadığından söz etmiştik. Dileyenler ilgili yazıyı okuyabilir. bkz. Dinde İhtikar

İhtikar Kelimesinin Kökeni

İhtikar kelimesi, dilimize Arapça’dan geçmiş bir sözcüktür. Kelimenin başına ”in” belirteci getirtilerek oluşturulmuş bir kelimedir.

İhtikar Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Başkalarında bir özellik bir hak bir normallik gibi kabullenen zina, rüşvet, haksız kazanç kumar, içki, ihtikar, istifçilik, faizcilik yalan soygun, sapıklık müslümana yakıştırılamaz. Hem de onlar tarafından bile.
Cahit Zarifoğlu
Yaşamak, Cahit Zarifoğlu
Sayfa 162

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds