Sağlık

Liposuction’a EVET, Bölgesel Yağlanmaya HAYIR!

Konu diyet ve egzersizle sizi tatmin eden vücut görünümüne kavuşamamak, sporla gitmeyen inatçı yağlardan kurtulamamak ve istediğiniz gibi özgürce giyinip özgüven içerisinde rahatça hareket edememekse günümüz estetik uygulamalarının nimetlerinden yararlanmanın zamanıdır. Bölgesel biriken yağlardan kurtulunmasını sağlayan en etkili ve kesin çözüm ise liposuction’da! Liposcution’a evet, bölgesel yağlanmaya hayır dedirten birçok detayı Quartz Klinik Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Leyla Arvas sizler için açıkladı.

Liposuction uygulamasının prosedürü nasıldır?

Liposuction uygulaması için farklı teknikler mevcuttur ve bu teknikler kişinin vücuduna, biriken yağ oranına, uygulamadan beklentiye gibi birçok faktöre bağlı olarak kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle uygulama öncesinde hastayı detaylı bir şekilde muayene edip en uygun liposuction tekniğine karar veriyoruz. Uygulanacak olan tekniğe, biriken yağ miktarına ve anestezi türüne bağlı olarak liposuction uygulamasının süresi de değişiyor. İşlem esnasında vücuda istenen fit görünümü kazandırabilmek için birikmiş yağları vücuttan uzaklaştırıyoruz. Bunun için öncesinde uygulamanın yapılacağı bölgede küçük bir kesi açıyor ve bu kesi aracılığıyla vücuda ince kanül yerleştiriyoruz. Ardından seçilen yöntemle parçalanan yağlar bu kanüller aracılığıyla vücuttan uzaklaştırılıyor. Tek bir liposuction işleminde maksimum 5-6 litre kadar yağ alabiliyoruz. Bu yağlar vücudun farklı bölgelerinden alınacaksa yani kişinin vücudunda yağ birikiminin olduğu farklı bölgelere tek bir uygulamada müdahale edilecekse, her bir bölgede açılan kesileri mümkün olduğunca minimal tutmaya özen gösteriyoruz. Eğer hastanın kilosu ve vücudundaki yağ miktarı fazla ise bazen tek bir seferde alınan 5-6 litrelik yağ oranı fark yaratmak için yeterli gelmeyebiliyor. Bu durumda ilk liposuction uygulamasının ardından iyileşmenin sağlanmasıyla beraber ikinci bir liposuction uygulaması daha yapabiliyoruz. Liposuction ameliyatlarının bitiminde vücutta oluşabilecek ödemi azaltmak için hastalara medikal bir korse giydirebiliyoruz. Bu sayede iyileşme sürecinin hızlanmasına ve uygulama sonrasında yağ alımı yapılan bölgenin sıkılığının korunmasına katkı sağlamış oluyoruz. 

Liposuction uygulaması sonrasında iyileşme süreci nasıldır?

İyileşme süreci uygulanan tekniğe, alınan yağ miktarına, hastanın yaşam şekline ve vücudunun kendisini onarma hızına bağlı olarak kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Liposuction uygulamasının sonrasında oluşabilecek ödemi azaltmak için en mümkün zamanda yürümeye başlamasını tavsiye ediyoruz. Bu sayede dolaşım hızlanırken ödem azalıyor ve kişi sosyal yaşamına çok daha kısa sürede dönüş yapabiliyor. İşlem esnasında uygulanan tekniğe bağlı olarak vücut tarafından eriyen dikiş kullanabildiğimiz gibi, kalıcı dikişler de kullanılabiliyor. Eğer kalıcı dikiş kullanıldıysa uygulamanın ardından 10 gün geçmesiyle beraber kontrol seansında dikişler alınır. Uygulamanın ardından hasta birkaç gün içerisinde günlük rutinine geri dönerken, 10-14 gün içerisinde de kendini tamamen iyi hissetmeye başlar. Bu süreye kadar hasta uygulama bölgesini zorlayacak hareketlerden ve ödemi arttıracak sauna, hamam, spa gibi sıcak ortamlardan ve sıcak su ile duş alımından uzak durur. Hastanın hassasiyetine bağlı olarak gelişen morluk ve ödemler genellikle 2-3 hafta içerisinde tamamen kaybolur. Uygulamanın nihai sonucu ise yaklaşık 6 ay içerisinde görülür.  

Liposuction uygulaması her bölgeye yapılabilir mi?

Evet, yağ alımının mümkün olduğu her bölgeye liposuction uygulaması yapılabilir. Uygulamanın sıklıkla yapıldığı bölgeler ise; kalça, bel, karın, basen, iç bacak, sırt, kol ve gıdı bölgesidir. Ayrıca erkek hastalarda kilo alımına bağlı veya yapısal olarak meme bölgesinde yağlanma mevcutsa, bu gibi durumlarda da liposuction uygulaması sıklıkla tercih edilir. 

Liposuction uygulaması için en kusursuz adaylar kimlerdir?

 • İdeal kilosuna yakın olan ancak bölgesel yağlanma problemi yaşayan,
 • Diyet ve egzersizle bölgesel biriken yağlarından kurtulamayan,
 • İyi bir cilt elastikiyetine sahip olması sayesinde uygulama sonrasında pürüzsüz görünüme kavuşmakta zorluk yaşamayacak olan,
 • Yara iyileşmesini engelleyecek şeker hastalığı vb bir sağlık sorunu bulunmayan,
 • Sigara ve alkol tüketimi olmadığı için vücudun kısa sürede kendisini onarabileceği,
 • Uygulama sonrasında egzersiz ve beslenme düzenine dikkat ederek vücutta kalan yağ hücrelerinin genişleyip içlerinin dolmasını engelleyecek ve bu sayede tekrar bölgesel yağ birikimine neden olmayacak olan,
 • Bölgesel yağlanmadan dolayı özgüven problemi yaşayan,
 • Anestezi için genel sağlık durumu iyi durumda olan adaylar liposuction işlemi için kusursuz adaylardır. 

Liposuction uygulaması sonrasında kişi kaç beden incelir?

Tek seferde alınabilen yağ miktarı 5-6 litre kadardır ve bunun sonucunda uygulamanın ardından genellikle 1-3 beden arasında bölgesel bir incelme sağlanır. Bu oranın etkisi kişinin vücut şekline ve kilosuna göre farklılık göstermektedir. İdeal kilosunda olup yalnızca bölgesel yağlanma problemi olan kişilerde 1-3 beden arası bir incelme önemli ölçüde fark yaratırken, ideal kilosunun oldukça üzerinde olan ve tek seferlik liposuction uygulamasının muhtemelen yeterli gelmeyeceği kişilerde devamındaki liposuction uygulamaları sonrasında ortaya çıkan fark daha tatmin edici olacaktır. 

Liposuction uygulamasıyla alınan yağlar vücutta ihtiyaç duyulan başka bir bölgeye transfer edilebilir mi?

Tabii ki transfer edilebilir. Liposuction işleminde kanüller aracılığıyla vücuttan uzaklaştırılan yağlar, vücudun başka bir bölgesine enjekte edilmesi halinde özel işlemlere tabii tutulurlar. Ardından faydalı olacak olan kısım ayrıştırılıp kişinin popo ve meme gibi hacim kazandırmak istediği bölgelerine geri enjekte edilirler. Bu işlemlerin etkisi tabii ki geçicidir. Ancak bir süreliğine kişinin istediği bölgelere hacim kazandırılmış olur. Kalıcı bir hacim istenmesi halinde ise protez vb. uygulamaların yapıldığı estetik operasyonlar tercih edilmelidir. 

Liposuction uygulamasının etkileri kalıcı mıdır?

Uygulamanın kalıcılığı kişinin düzenli egzersiz ve diyet programına uyup uymadığına göre değişkenlik gösterir. Liposuction uygulaması sonrasında kişi beslenmesine hiç dikkat etmez ve düzenli olarak sporunu yapmazsa, vücutta geriye kalan yağ hücreleri hacimsel olarak genişlemeye, ardından da içlerinde dolumlar gerçekleşmeye başlar. Bunun sonucunda tekrar bölgesel yağlanma ve vücut şeklinde bozulma meydana gelir. Bu durumda liposuction uygulaması tekrar edilebilir; ancak her tekrar uygulamasının bir iyileşme sürecini beraberinde getirdiği ve kişinin sağlık durumu elverdiği sürece yapılabildiği dikkate alınmalıdır. 

Liposuction uygulamasının yan etkileri nelerdir?

 • Uygulama esnasında parçalanan yağların vücuttan uzaklaştırılmasında kullanılan kanüller cilt altı dokuda geçici ve hafif bir hasar bırakabilmekte veya kabuklanma ve cilt yüzeyinde benekli bir görünüme neden olabilmektedirler. 
 • Özellikle cilt dokusu hassas olan kişilerde geçici morluk ve ödemler oluşabilmektedir. 
 • Nadirde olsa bazı kişilerde uygulama bölgesinde sıvı birikimi meydana gelebilmektedir. İyileşme sürecinde bu sıvı birikimi kendiliğinden geçmediği takdirde ufak bir şırınga yardımıyla çekilmesi söz konusu olabilmektedir. 

Liposuction uygulamasının fiyatı nedir?

Liposuction uygulamaları Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Leyla Arvas tarafından yapılmaktadır. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin haber ve internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Aynı zamanda liposuction uygulamasının fiyatları yapılan bölgeye, uygulanan tekniğe ve alınacak olan yağ miktarına göre değişiklik göstermektedir. Örneğin sırt bölgesiyle karın bölgesine yapılacak olan liposuction uygulamasının fiyatlarının aynı olamayacağı gibi, farklı liposuction tekniklerinin fiyatları da aynı olmayacaktır. Bu nedenle vücudundaki bölgesel yağ birikmelerinden rahatsız olan ve çözüm arayışına giren hastalarımız Quartz Klinik 0212 241 46 24 numaralı hattımızdan bize ulaşarak randevu ve bilgi alabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.