Ekonomi

Bitcoin Haberleri

Kripto para yatırımcıları, yatırımlarını yönlendirebilmek amacıyla Bitcoin haberleri başlığı altında yayınlanan içerikleri merak ediyorlar. 10 Kasım 2021 tarihinde 69 bin dolar seviyelerine çıkarak tüm zamanların en yüksek tutarına ulaşan Bitcoin, bu tarihten beri süregelen düşüşüne devam ediyor. 18 Haziran 2022 tarihinde 17,622 dolara kadar düşen Bitcoin’de sular durulmuyor ve olumsuz haberler gelmeye devam ediyor.

Kripto para yatırımcıları, Bitcoin’in ayı sezonuna girdiği konusunda hemfikir. Ancak yatırımcıların merak ettiği konu, bu düşüşlerin ne zaman son bulacağı. Ağustos 2022 itibarıyla 23 bin dolar seviyelerinden işlem gören Bitcoin’de yeni gelişmeler yaşanıyor. FED tarafından gerçekleştirilen faiz artırımı, CDD verileri ve ülkelerin Bitcoin’e karşı tutumları bu gelişmelerden yalnızca bazıları.

Bitcoin’de meydana gelen düşüşler yalnızca BTC paritelerini değil tüm altcoinleri de olumsuz yönde etkiledi. Altcoinler, Kasım 2021 tarihinden beri Bitcoin ile birlikte düşmeye devam ediyorlar. Bu süre zarfı içerisinde altcoinlerde %80’e yakın değer kaybı yaşandı.

FED Faiz Artırımına Gitti

Geçtiğimiz günlerde FED Açık Piyasa Komitesi (FOMC),Bitcoin başta olmak üzere tüm piyasaları etkileyen faiz kararını açıkladı. FED faiz kararı, yatırımcılar tarafından 75 – 100 baz puan olarak bekleniyordu. Komite tarafından açıklanan karar ise 75 baz puan yönünde oldu. Eğer 100 baz puanlık bir faiz artırımı gelseydi Bitcoin’de büyük düşüşler yaşanabilirdi. Ancak 75 baz puanlık artırım, yatırımcılar tarafından olumlu karşılandı.

FED tarafından faiz kararı açıklandıktan sonra Bitcoin 24,668 dolara kadar yükseldi. Bu yükselişin ardından yukarı yönlü sinyal vermeye başlayan indikatörler ise ayı sezonunun tamamlandığına dair söylemlerin ortaya atılmasını sağladı. Ancak Powell yaptığı açıklamalarda Eylül ayında daha yüksek bir faiz artırımının yapılabileceğini söyledi. Bu durum her ne kadar olumsuz olsa da Bitcoin’de yükselişler devam etti.

Bitcoin HODL Edenlerin Sayısı Her Geçen Gün Artıyor

Bitcoin haberi arayışında olan yatırımcılar, Bitcoin’de ayı sezonunun ne zaman son bulacağına dair araştırmalarda bulunuyorlar. Analist Miles Johal, borsalarda bulunan Bitcoin sayılarının 2018 yılından beri en düşük seviyelerde seyrettiğini söylüyor. Yani analiste göre Bitcoin HODL edenlerin sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Bitcoin’in pek çok yatırımcı tarafından HODL edilmesi, fiyatın yükseleceğine işaret olabilir.

Bir kripto paranın yakın gelecekteki değeri, HODL edilen miktar ile doğru orantılıdır. Yani bir kripto para birimi ne kadar fazla yatırımcı tarafından tutulursa, o kadar fazla değerlenebilir. Bunun nedeni ise satış baskısı fazla olmadığı için fiyatlarda yukarı yönlü hareketlerin devam etmesidir. Ancak bu veriler her zaman kesin sonuç vermeyebilir. Sizlerin de bildiği üzere geçtiğimiz aylarda da bu tarz bir yorum yapılmış fakat Bitcoin’in fiyatı düşmeye devam etmişti.

HODL verileri ile diğer indikatörler bir arada kullanıldığında yükseliş ile alakalı bilgi sahibi olmak mümkün olabilir. Eğer indikatörler yukarı yönlü sinyal verirse ve bu süre içerisinde HODL eden yatırımcı sayısı artış gösterirse, o zaman Bitcoin’in düşüşlere son verdiğini söylemek mümkün olacaktır.

Borsalara Bitcoin ve Stabil Coin Akışı Devam Ediyor

HODL verilerinin ardından gelen bir diğer CDD verisi ise borsalara stabil coinlerin giriş yaptığı yönünde. Borsaya stabil coin girmesi her ne kadar olumlu olarak gözükse de durum pek öyle değil. Borsaya giren stabil coinler, long işlemlerde kullanılabileceği gibi short işlemlerde de kullanılabilir. Bu nedenle hareketin hangi yönde meydana geleceğini kestirmek oldukça zordur.

Yatırımcılar bu süreçte yüksek kaldıraçlı işlemlerden uzak durmalıdır. Borsaya giren stabil coinler long veya short işlemlerde ağırlıklı olarak kullanılmaya başlarsa ani fiyat hareketleri gelebilir. Bu durum, yatırımcıların likidasyon ile karşılaşarak tüm varlıklarını kaybetmelerine neden olabilir.

Borsalara stabil coinlerin yanı sıra Bitcoin girişleri de olmaya başladı. Borsalara giren Bitcoinler satış amaçlı kullanılabileceği gibi aynı zamanda balinalar tarafından göz korkutmak amacıyla da kullanılabilir. Bu nedenle yalnızca CDD verilerine göz atmak, yatırım kararı alabilmek için yeterli olmamalıdır.

Bitcoin’in Destek ve Direnç Noktaları

Bitcoin grafiğine göz attığımızda günlük bazda çok önemli destek ve dirençlerin oluştuğunu görmekteyiz. Kasım 2021 tarihinden günümüze kadar düşüşünü sürdüren ve belli aralıklarla çıkış yapmaya çalışan Bitcoin, halihazırda 23 bin dolar seviyelerinden işlem görüyor. Günlük bazda önümüzdeki en önemli direnç ise 32,400 dolar. Bu seviye geçildikten sonra sırasıyla 42,900 – 48,100 ve 69,000 dolar seviyeleri hedeflenebilir.

Eğer Bitcoin düşüşüne devam ederse aşağıda onu bekleyen birçok destek noktası bulunuyor. En yakın destek noktası olan 20,700 dolar seviyesi aşağı doğru kırılırsa, bir sonraki hedef 18,900 dolar seviyeleri olacaktır. Bu seviyenin de kırılması durumunda ana destek noktası olan 17,600 dolar seviyeleri görülebilir. Ancak bu seviyenin de kırılması durumunda uzun soluklu bir ayı sezonu görebiliriz.

Bitcoin’de Bizleri Neler Bekliyor?

Bitcoin son durum gelişmelerine göz attığımızda FED faiz kararı ve CDD verileri piyasayı bir hayli yormuş gözüküyor. Ayrıca Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginlikler de piyasanın düşme nedenleri arasında yer alıyor. Eylül ayındaki FED toplantısına kadar Bitcoin 20,700 dolar ile 27,000 dolar arasında fiyatlandırmasını sürdürebilir. Ancak FED kararı yaklaşırken büyük düşüşün yaşanması da söz konusudur.

Dünya üzerinde meydana gelen tüm gelişmeler Bitcoin’i yakından ilgilendirir. Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilimin azalması, FED başkanının yapıcı konuşmaları ve Bitcoin’in tekrar ilgiyi üstünde toplaması yeni yükselişlerin yaşanmasını sağlayacaktır.

Eğer Bitcoin’e yatırım yapmak istiyorsanız, haber takibinin yanı sıra grafik verilerine de göz atmanız gerekecektir. Destek ve direnç noktaları ile çeşitli indikatörlere göz atmak yatırımınız için çok daha sağlıklı olacaktır. Teknik analiz, yalnızca temel analiz ile birlikte gerçekleştirildiğinde faydalı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.