Lirikal Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Lirikal nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “lirikal” kelimesinden söz edeceğiz.

Lirikal Nedir? Ne Demek?

— Söz müziği ile ilgili
— Güfteyle alakalı olan.

Bir şarkının sözlerine ilişkin olan anlamına gelen lirikal kelimesi, müzikal kelimesinden türetilerek oluşturulmuş ancak Türk Dil Kurumu’nda karşılığı olmayan bir kelimedir.

Lirikal Kelimesinin Kökeni

Lirik kelimesi, Latince lyricus, Yunanca lyricos, Fransızca lyrique kelimelerinden türemiştir.

Lirikal Kelimesinin Kullanım Alanları

Bir şarkının sözlerinin iyi ya da kötü olduğu lirikal kelimesi ile belirtilebilir. Örneğin “lirikal anlamda başarılı” veya “lirikal anlamda eksik kalmış” gibi.

Lirikal Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

  • Lirik

Bütün bağlayıcı biçimler ilham perisine giderek dar, bütün derinlikler sığ, bütün sözcükler fazla donuk, bütün ritimler ağır aksak gelmeye başlar; lirik yapının en temel klasik düzeni giderek şişer ve sonunda patlar, düşünceler imgelerden giderek daha karanlık, daha güçlü, daha fırtınalı fışkırmaya başlar, aynı zamanda ritim de giderek daha derin ve daha eksiksiz hale gelir; şiirler şarkıya dönüşür, ilahi sesleniş, peygamberce görüş, kahramanca manifesto olur.

Kendileriyle Savaşanlar: Hölderlin, Kleist, Nietzsche, Stefan Zweig Sayfa 129

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.