Müdebbir Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Müdebbir nedir? Ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, tabir, söz öbeği, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “müdebbir” kelimesinden, anlamından, kökeninden, cümle içi kullanımından ve kullanım alanlarından söz edeceğiz.

Müdebbir Nedir? Ne Demek?

Müdebbir, isim.

Tedbirli olan, tedbirli davranan ve işlerini garanti altına alan gibi anlamlara gelmektedir. Kelimenin orijinal anlamı, arkasını sağlama alan kişidir.

İlginizi Çekebilir:  Kostak Kostak Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı

Müdebbir Kelimesinin Kökeni Nedir? 

Müdebbir kelimesi, dilimize Arapçadan geçmiş bir sözcüktür. Kelimenin kökeni ”dübür” sözcüğüdür. Bu açıdan bakıldığında müdebbir kelimesinin ”arkasına sahip çıkan” veya ”arkasını sağlama alan” gibi anlamalara geldiğiniz görüyoruz.

Müdebbir Kelimesinin Kullanım Alanları 

Müdebbir kelimesi gündelik hayatta sıkça kullanılan kelimeler arasında yer almayıp kullanımı eskiyen kelimeler arasında yer alır. Daha çok -olmak yardımcı fiiliyle kullanımı yaygındır.

İlginizi Çekebilir:  Rant Ne Demek? Rant Sözlük Anlamı ve Cümle İçerisindeki Kullanımı Nedir?

Müdebbir Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı 

Tabiatta insanın en büyük şey olduğunu şüphe etmemeli. Zira en karanlık bir Afrika’nın en kuzgunî bir vahşisi bile âkıl bir fil, en müdebbir bir karınca ve en kâmil bir baubab ağacına zekâca bir milyon kere faiktir.
Ahmet Haşim
Frankfurt Seyahatnamesi, Ahmet Haşim
Sayfa 19 – Yapı Kredi Yayınları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara