Eleştiri

Fanboy Nedir? Ne Demek? Kime Denir?

Fanboy nedir, ne demek ve kime denir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli kelimelerden ve sosyal medyada sıklıkla kullanılan tabirlerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “fanboy” kelimesinden ve anlamından söz edeceğiz.

Fanboy Nedir?

Ünlü bir kişinin veya ürünün taraftarlığını yapan bu kişi veya ürünlerin savunuculuğunu tamamen maddi bir çıkar gözetmeden yapan kişilere denir. Fanboylar, özellikle bir şarkıcının, bir takımın veya bir ürünün sahip olduğu özellikleri, diğerlerinden ayrılan yönlerini ve kendilerine hoş gelen taraflarını bulundukları ortamda bir maddi çıkar gözetmeden yaparlar.

Örneğin bu kişiler, ünlü bir kişinin hayran sayfası açabilir, bu sayfada paylaşılan her gönderiye olumlu yorumlarda bulunabilir ve hiçbir eleştiri getirmeden bu kişiyi savunabilir.

Bir kişinin arkasından tabiri caizse bağnaz bir şekilde giden ve o kişiyi adeta ilahlaştıran bu kişiler, hayatını söz konusu bu objeler etrafında şekillendirir ve bundan da memnuniyet duyarlar.

Bu mesele, marka bazında da inanılmaz boyutlara ulaşmıştır. Mesela bir kişi, Apple fanboyluğunu Apple ne yaparsa yapsın bırakmaz ve Apple’ı her yönüyle savunur. Bu İngilizcede Brand Loyalty olarak da bilinen “marka sadakati”nin çok daha ileri bit boyutudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds