Mahpeyker Ne Demek? Kime Denir?

Mahpeyker nedir? Ne demek ve kime denir? Mahpeyker kelimesinin sahip olduğu anlamlar nelerdir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “mahpeyker” kelimesinden, sahip olduğu anlamdan, kime denildiğinden, edebiyatımızda hangi eserde geçtiğinden, kökeninden ve cümle içi kullanımından söz edeceğiz. 

Mahpeyker Ne Demek? 

Ay yüzlü, parlak ve canlı yüzlü anlamlarına gelir. Çehresi aydınlık ve temiz olan kişiler için kullanılan bir kelimedir. 

Mahpeyker Kime Denir? 

Mahpeyker kelimesi, temiz yüzlü, doğal ve güzel kadınlar için kullanılan bir kelimedir. Ay yüzlü denilmesindeki amaç ise güzelliğin “saf” olmasıdır. 

Mahpeyker Kelimesinin Kökeni Nedir? 

Mahpeyker kelimesi, Farsça&Osmanlıca karışımı bir sözcüktür. Farsçada “mâh” kelimesi “ay” anlamına gelmektedir. Mesela Mihrimah Sultan isminde de geçen “mâh”  kelimesi aynı anlamdadır. Mihr, güneş; mâh ise ay anlamına gelir. 

Mahpeyker Kime Denir? 

Mahpeyker kelimesi, daha çok kız çocuklarına verilen bir isimdir. Mahpeyker kelimesinin gündelik yaşamda başka bir kullanım alanı da yoktur. 

Mahpeyker (Edebiyatta) 

Mahpeyker kelimesi, Namık Kemal’in İntibah adlı romanında geçen bir karakter olarak da karşımıza çıkar. Aynı zamanda Aşk-ı Memnu dizisinin de bir karakteridir. 

Mahpeyker Cümle İçi Kullanımı 

Mahpeyker Kösem Sultan kulaklarına inanamıyor, bunları on iki yaşında bir çocuğun nasıl olup da söylediğine, söyleyebildiğine akıl erdiremiyordu…

İlginizi Çekebilir:  Müstelzim Nedir? Ne Anlama Geliyor? Anlamı Ne?

IV. Murad 1, Yavuz Bahadıroğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cuce