Kelimeler

Tersim Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Tersim nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Tersim kelimesinin sözlük anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “tersim” kelimesinden söz edeceğiz.

Tersim Nedir? Ne Demek?

  • Resmini çizmek, şeklini çıkarma.

Kişinin bir başkasının resmini çizmesi, şeklini çıkarması anlamına gelmektedir. Kökeni ve kullanım alanları ise aşağıdaki gibidir.

Tersim Kelimesinin Kökeni?

  • Arapça

Kelime, dilimize Arapçadan geçmiştir. Kelimenin kökeni ”resim” sözcüğüdür. Kullanım alanları ve cümle içi kullanımı aşağıdaki gibidir.

Tersim Kelimesinin Kullanım Alanları

Gündelik konuşma dilinde sıklıkla kullanılmayan ve eskiyen kelimeler arasında yer alan ”tersim” kelimesi, daha çok eski metinlerde veya alıntılarda geçmektedir.

Tersim Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

‘Devlet ancak dahilerin kurabileceği bir mimari eserdir. Ne Sezar ve ya İskender gibi büyük bir komutandı, ne de en büyük kanun koyucuydu. Ama bu özellikleri şahsında yeterince birleştiren tarihin iyi tersim ettiği bir dahiydi. Senato sevdiği bu diktatöre Sezar’a da yaptığı gibi yılın bir ayının adını tahsis etti: Augustus.’

Defterimden Portreler, İlber OrtaylıSayfa 21

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds