Savaşlar Tarihi

Malazgirt Savaşı’nın Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir?

Malazgirt Savaşı, hem önemi hem de sonuçları bakımından Türkiye tarihi, Anadolu Selçuklu Devleti tarihi, Türk tarihi ve dünya tarihi açısından son derece önemli bir savaştır. Bu savaşla birlikte Türk tarihinde önemli bir dönüm noktası yaşanmış ve bu savaş bir dönüm noktası olmuştur. 1071 yılında yapılan bu savaşın sonuçlarını yazımızda bulabilirsiniz. 

Daha önceki yazılarımızda Miryokefalon Savaşı’nın sonuçlarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca Malazgirt Savaşı’nın nedenlerinden ve sonuçlarından söz edeceğiz. 

Nedenleri 

Malazgirt Savaşı, Bizans imparatoru Romen Diyojen’in Anadolu’ya yapılan Türk akınlarını engellemek istemesi, Büyük Selçuklu Devleti’nin Anadolu topraklarını yurt edinmek istemesi ve Türk-İslam dünyasındaki Bizans baskısının azaltılmak istenmesi gibi nedenlerden ötürü meydana gelmiştir. 

Sonuçları 

  • Malazgirt Savaşında Bizans mağlup edilmiş ve bu savaşta ilk kez bir Bizans İmparatoru, Müslüman bir komutana esir düşmüştür. 
  • Bu savaşla birlikte Anadolu’nun kapıları Türklere sonuna kadar açılmış ve Anadolu’da Türkleşme ve İslamlaşma süreci hız kazanmıştır. 
  • Bu savaşın sonunda İslam dünyası üzerindeki Bizans etkisi kırılmış, ortadan kalkmıştır. 
  • Anadolu Selçuklu Devleti’nin hükümdarı olan Sultan Alparslan “toprak fethedenin malıdır” siyaseti ile Anadolu’da ilk Türk Beyliklerinin kurulmasına zemin hazırlamıştır. 
  • Bu savaşla birlikte I. Anadolu Beylikleri kurulmuş ve Türkiye Tarihi başlamıştır. 
  • Bu savaşın sonunda Ortodoks olan Doğu Roma, Katolik olan Papalıktan yardım talep etmiş ve Haçlı seferlerine zemin oluşmuştur. 
  • İskan politikası çerçevesinde Türkmen boyları Bizans sınırlarına yerleştirilmiştir. Bu Türk boylarından biri de Osmanlılardı. 

Malazgirt Savaşı Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

  1. Malazgirt Savaşı ile birlikte Türkiye Tarihi resmen başlamıştır. 
  2. Malazgirt Savaşı, Yurt Kuran Savaşı olarak da bilinir. 

Malazgirt Savaşı, nedenleri ve sonuçları ile Türk Tarihi ve Dünya Tarihi açısından son derece önemlidir. Anadolu’nun Türk yurdu gelmesinde önemli bir rol oynayan Malazgirt Savaşı, bu yazımıza böylece konu olmuştur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.