Malumunuz (Malumunuzdur) Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı

Malumunuz nedir, ne demek, cümle içi kullanımı ve kökeni nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden, deyim ve atasözlerinden, tabirlerden ve özdeyişlerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “malumunuz” kelimesinden söz edeceğiz. 

Malumunuz Nedir? 

— Malum kelimesi, “ilim” sözcüğünden türer ve bilmek anlamına gelir. Malum ise bilinen anlamındadır. Malumunuz kelimesi ise “bildiğiniz gibi”, “siz de biliyorsunuz ki” gibi anlamlara gelir. Karşı tarafın konuyu bildiği varsayılarak “malumunuzdur” veya “malumunuzdur ki” gibi kelime ve söz öbekleri kullanılır. 

İlginizi Çekebilir:  Tenzilat Ne Demek?

Kökeni Nedir? 

Malum, kelimesi yukarıda da değindiğimiz gibi ilim kökeninden gelir ve türetilmiş bir kelimedir. İlim sözcüğü ise Arapça kökenli bir kelime olup bu kökten dilimize daha pek çok kelime geçmiştir. Örneğin alim, muallim gibi kelimelerde yine bu kökten gelmiş ve dilimizde yer edinmiştir. 

İlginizi Çekebilir:  Set Etmek Nedir? Ne Demek?

Kullanım Alanları Nelerdir? 

Genelde cümle içinde kullanılırken karşı tarafın konuyu bildiği ve konu hakkında bilgisi olduğu varsayılarak kullanılmaktadır. Nezaket içeren bir yapısı vardır. 

Cümle İçi Kullanımı 

Malumunuzdur ki bazı insanlar eğlencesiz yaşayamaz. Bendeniz gibi yaratılıştan yanlızlığı sevenler için ise okumak ve yazmaktan iyi eğlence olamaz. 

Araba Sevdası, Recaizade Mahmut Ekrem

İlginizi Çekebilir:  Hüviyet Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir