Sağlık

Mantar İshal Yapar mı?

Bazı insanlar tarafından çok sevilerek yenirken bazıları tarafından ise nefret edilen mantar, ishal gibi bir rahatsızlığa da sebep olabilir mi?

Mantar bozulmuş ya da zehirli değilse ishal yapmaz. Aldığınız mantarlar genellikle güvenlidir ve mide rahatsızlığı yapma olasılığı çok düşüktür. Ancak ormanda gezinirken topladığınız ve türünden emin olmadığınız mantar bırakın ishali hayatınızı bile tehdit edebilecek derecede zararlıdır.

En sık görülen mantar zehirlenmesi, çok çeşitli gastrointestinal tahriş edicilerden kaynaklanır. Semptomlar genellikle mantarı yedikten sonra 20 dakika ila 4 saat içinde ortaya çıkar ve mide bulantısı, kusma, kramplar ve şiddetli ishal gibi durumlar ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Sonuç olarak, mantar yediğinizde bu tür bir huzursuzlukla karşılaştığınız vakit biran önce doktora başvurmanız önemlidir. Çünkü bu mantar zehirlenmesinin bir belirtisi olabilir. Beraberinde yediğiniz başka gıdaların ishal yaptığından şüpheleniyorsanız sitemizdeki yüzlerce makale içinden hangi yiyeceğin size ishal yaptığı hakkında tahminde bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi