Sahavet Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Sahavet nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Sahavet kelimesinin sözlük anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “ Sahavet ” kelimesinden söz edeceğiz.

Sahavet Nedir? Ne Demek?

  • Cömert
  • Eli açık
İlginizi Çekebilir:  Gayri Sahih Ne Demek? Gayri Sahih Cümle İçerisindeki Kullanımı ve Kökeni

Kişinin parasını esirgemeden hayırlı ve iyi işlerde harcaması, elinin bol olması ve bundan zevk alması anlamına gelir. Kökeni ve kullanım alanları ise aşağıdaki gibidir.

Sahavet Kelimesinin Kökeni?

  • Arapça

Kelime dilimize Arapçadan geçmiştir. Sehavat olarak da yazılmaktadır. Orijinali: ﺳﺨﺎﻭﺕ . Kullanım alanları ve cümle içi kullanımı aşağıdaki gibidir.

İlginizi Çekebilir:  Teksif Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Sahavet Kelimesinin Kullanım Alanları

Gündelik konuşma dilinde sıklıkla kullanılmayan ve eskiyen kelimeler arasında yer alan ” Sahavet ” kelimesi, daha çok eski metinlerde veya alıntılarda geçmektedir. Bazen ”sehavet” olarak da yazılıp söylenmektedir.

Sahavet Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Allah o kadar merhametlidir ki , kuluna , ufacık bir gönül yapması karşılığında sahavet veya hizmet yönünden neler neler bahşeder.
Bunun en bilinen örneklerinden biri , Harun Reşit’in ailesinden Zübeyde Hatun ‘un Bağdat’tan Beytullah’a ( Mekke ) su getirmesi olayıdır.

Noktanın Sonsuzluğu, Lütfi Filiz

İlginizi Çekebilir:  Pseudo Nedir? Ne Demek?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara