Sahavet Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Sahavet nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Sahavet kelimesinin sözlük anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “ Sahavet ” kelimesinden söz edeceğiz.

Sahavet Nedir? Ne Demek?

  • Cömert
  • Eli açık
İlginizi Çekebilir:  Sorutmak Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Kişinin parasını esirgemeden hayırlı ve iyi işlerde harcaması, elinin bol olması ve bundan zevk alması anlamına gelir. Kökeni ve kullanım alanları ise aşağıdaki gibidir.

Sahavet Kelimesinin Kökeni?

  • Arapça

Kelime dilimize Arapçadan geçmiştir. Sehavat olarak da yazılmaktadır. Orijinali: ﺳﺨﺎﻭﺕ . Kullanım alanları ve cümle içi kullanımı aşağıdaki gibidir.

İlginizi Çekebilir:  Ziyade Olsun Ne Demek?

Sahavet Kelimesinin Kullanım Alanları

Gündelik konuşma dilinde sıklıkla kullanılmayan ve eskiyen kelimeler arasında yer alan ” Sahavet ” kelimesi, daha çok eski metinlerde veya alıntılarda geçmektedir. Bazen ”sehavet” olarak da yazılıp söylenmektedir.

Sahavet Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Allah o kadar merhametlidir ki , kuluna , ufacık bir gönül yapması karşılığında sahavet veya hizmet yönünden neler neler bahşeder.
Bunun en bilinen örneklerinden biri , Harun Reşit’in ailesinden Zübeyde Hatun ‘un Bağdat’tan Beytullah’a ( Mekke ) su getirmesi olayıdır.

Noktanın Sonsuzluğu, Lütfi Filiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi