Zatürre Öksürük Yapar mı?

Grip, solunum yolu hastalıkları ve daha pek çok hastalık tedavi edilmemesi durumunda ölümcül boyuta gelebilir. Saydığımız bu hastalıklar bazen kendini farklı hastalıklara çevirerek de durumu daha ciddi bir hale getirebilir. Bu hastalıkların evrimleşerek dönüşebileceği bir hastalık olan zatürre pek çok can kaybına neden olmuştur. Peki, zatürre nedir? Zatürre belirtileri nelerdir? Zatürre öksürük yapar mı? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

Pnömoni ya da bilinen adıyla zatürre,akciğerdeki keseciklerin iltihaplanması hastalığıdır. Tedavi edilmemesi durumunda ölümcül olabilen bu hastalık oldukça tehlikelidir. Aynı zamanda bulaşıcı bir hastalık olması bu tehlikeyi artırır. 0-4 yaş aralığındaki çocuklar, bağışıklığı düşük insanlar ve yaşlılar başta olmak üzere hemen her yaş aralığında görülebilir ancak bu saydığımız kesimden kişilerde daha ölümcül etki yapar. 

İlginizi Çekebilir:  Colidur Reçetesiz Satılır mı? İshal Yapar mı?

Zatürre Öksürük Yapar Mı?

Zatürre, bizi pek çok belirti ile karşılar. Bu belirtilerin başında ise balgam çıkarma, yüksek ateş ve önemlisi öksürük gelir. Genellikle grip ya da solunum yolu enfeksiyonu şeklinde başlayan hastalık kendini zatürreye çevirir ve en büyük belirtisi olan öksürük ile kendini gösterir. Hapşırma ve öksürme gibi belirtileri hastalığın bulaşıcılık yüzdesini de artırır. Zatürre hastası kişinin, özellikle hamile ve kronik rahatsızlığı olan insanlardan uzak durması gerekir. 

İlginizi Çekebilir:  Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir?

Zatürre Tedavisi Nedir?

Zatürre bir tür virüs hastalığı olduğu için antibiyotik kullanımı durumu daha da kötüye sürükler. Bu hastalıkla öncelikli olan tanıdır. Tanı konulduktan sonra doktor genelde istirahat etmeyi ve bol sıvı tüketimini önerir. Gerekli durumlarda hastaneye yatış ve ilaç takviyesi yapılabilir. Bunlara ek olarak hastalığa yakalanmadan önce zatürre aşısı yapılması da zatürreyi engellemek için bir yoldur. Hastalığa yakalandıktan sonra aşıyı yaptırmak herhangi bir etki etmez.

İlginizi Çekebilir:  Brokoli Buzlukta Saklanır mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara