Sağlık

Mastit Sütü Keser mi?

Mastit, süt kanallarının tıkanmasından kaynaklı ve çoğu zaman enfeksiyonla seyreden meme inflamasyonudur. Göğüsler dolduğunda boşaltılmazsa eğer malesef ki göğüs kanalı tıkanıklığı ortaya çıkar. Emziren annenin göğüs kanalı tıkanması sonucunda ve  hızlı bir tedaviye başlanmazsa mastit oluşabilir.

Mastitiniz var ise bile memede iltihap büyüme olasılığını azaltmak için emzirmeye devam etmeniz ehemmiyet taşır. Sütünüzde bebeği enfeksiyondan korumuş olan antikorlar bulunduğundan bu zamanda emzirmenin bebeğinize bir ziyanı olmaz.

Mastit çoğu zaman tek memede oluşur. Önce mastitli memeden emzirmek öneri edilmektedir. Sütünüzün hazzı birazcık tuzlu olabileceğinden, bebeği memeyi almaya teşvik etmek için değişik emzirme pozisyonları denemeniz yararlı olabilir. Ayrıca yavrunuz emdikten sonrasında da göğsünüzü sağmanız, süt kanallarınızı daha faal boşaltmanızı sağlayacaktır. Eğer bebek memeyi yeniden de almak istemiyorsa birçok annenin yapmış olduğu benzer biçimde sütünüzü sağabilirsiniz. Böylelikle, çoğu zaman yedi gün içinde sütteki tuzluluk kaybolana kadar süt üretimini devam ettirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.