Ekonomi

KMH Kredi Notunu Etkiler mi?

Bankacılık sisteminde kullanılan kredinin ödeme tarihleri yada kredi kartının hesap kesim zamanı ve hemen sonra son ödeme zamanı belli iken kredili mevduat hesaplarında ürem ücretinin son olarak ne zamana kadar ödenmesi gerektiği, ödeme tarihleri çoğu zaman banka müşterilerine bildirilmemektedir. Bu sebepten dolayı KMH kredili mevduat hesabı ödemelerinde yaşanılan tereddüt ve gecikmeler kredi notunun düşmesine niçin olmaktadır.

Kredili mevduat hesabı KMH, krediler, kredi kartları benzer biçimde bir kredili ürün çeşididir. Bu nedenle kredi notunun hesaplanmasında dikkate alınmaktadır. KMH bir çok vakit banka müşterisine tanımlanan limitten ay sonucunda ne kadarının kullanıldığına bakılarak ürem hesaplaması yapılır. KMH’ı kullanan ferdin hem sermaye miktarını aynı zamanda ürem tutarını gerçekleşme etmesinden derhal sonrasında alakalı hesaba yatırması gerekir. Ödemede 1 günlük gecikmede dahi KMH borcu sanki 1 ay ödenmemiş benzer biçimde kredi tutanağına yansımakta ve kredi notunu ciddi anlamda düşürebilmektedir. Örneğin Eylül ayı 30 gün çekmektedir. Eylül ayı içinde kredili mevduat hesabınızı kullanmış iseniz bir sonraki aybaşı olan 1 Ekim tarihinde sermaye ve ürem tutarını, en azından ürem tutarını ödemeye çaba göstermeniz gerekmektedir.

Kredi raporunda görünen fazlaca cüzi miktarlarda KMH kredili mevduat hesabı geç ödemeleri için kişilerin kredi notları 80-100 puan düşebilmektedir. Bu nedenle KMH ödemeleri zamanında yapılmalı ve ciddiye alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.