Otomobil

Megane 4 Start Stop Kontrol Ettirin Arızası

Renault Megane 4 kasa 2020 model sonrası EDC ya da başka donanımlı aracınızda ‘start stop kontrol ettirin!’ uyarısı ile karşı karşıya iseniz makalemizi sonuna kadar okuyun. Yine de size çözüm olmadıysa yorumda sorularınızı sorabilir ya da nasıl çözdüğünüzü bizlerle paylaşabilirsiniz.

Megane modelleri özelinde start stop arızası için akü değil, ilk akla gelen nokta ECU yani motor beynidir. Start stop sistemi araç beynine bağlı olarak emir alan ve hareket eden bir sistemdir. Sistem aktif olmuyorsa muhtemelen beyin karışıklığı söz konusudur. Akünüzün sağlam ve sağlıklı olduğundan eminseniz arıza tespit cihazına bağlantı yapınız ve detaylı kodları listeleyiniz. Beyne reset atma ve arıza sıfırlama sonrası problem tamamen ortadan kalkacaktır. Aracınızın garantisi varsa bu işlemi yetkili servise bırakınız. Bu sorun garanti kapsamına girebilecek nitelikte olduğundan dolayı ücretsiz tamir yaptırma imkanınız olabilir.

Bunların dışında bir sürücü tarafından belirtilen garip bir çözüm daha bulunuyor. El freni sensörü ve beynininde oluşan arızanın giderilmesi sonrası da problem ortadan kalkabilir. Start stop birçok sisteme bağlantılı çalıştığından dolayı farklı sensörlerin arıza yapması halinde sistem kendiliğinden devreden çıkar ve ekranda ‘start stop kontrol ettirin’ uyarısı belirir. Ayrıca nadir durumlarda bununla beraber musluk işaretine benzeyen motor arıza lambası da yanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.