Biyografi

Mehmet Cengiz Kimdir? Aslen Nereli ve Kaç Yaşında? Ne İş Yapıyor?

17/25 Aralık Rüşvet Operasyonlarında ses kaydı ortaya çıkan ve bu “milletin a…. koyacağız” sözleri ile gündem olan Mehmet Cengiz kimdir? Aslen nereli ve kaç yaşında? Daha önceki yazılarımızda çeşitli meslek gruplarından yüzlerce kişinin hayat hikayesini burada sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise kısaca “Mehmet Cengiz”den söz edeceğiz.

Mehmet Cengiz Kimdir?

— Türk İş Adamı
— Cengiz İnşaat Sahibi

Türkiye’nin önde gelen iş adamlarından olan Mehmet Cengiz, Rize’nin Kalkandere ilçesinde dünyaya geldi. 1980 senesinde kardeşi Ekrem Cengiz ile birlikte Cengiz İnşaat’ı kuran Mehmet Cengiz, alt yapı ve taahhüt işleri ile başladığı iş hayatında daha sonra, 1990’lı yıllarda turizm alanında yatırımlarına devam etmiştir. 1995 senesinde turizm alanındaki yatırımlarını artıran Mehmet Cengiz çeşitli otellerin işletmelerini açtı.

Limak Holding ve Kolin Ortaklığı

Cengiz İnşaat’ın dikkat çeken ortaklıkları arasında Limak ve Kolin ile kurduğu işbirliği göze çarpıyor. Mehmet Cengiz, Limak Holding ve Kolin ile birlikte Akdeniz, Uludağ ve Çamlıbel elektrik dağıtım şirketinin sahibi olmuş ve daha sonra yine Limak Holding ve Kolin ortaklığı ile Kanyon ve MaPa ile beraber 3. Havalimanı ihalesini kazanmıştır.

Pek çok alanda faaliyetlerine devam eden Cengiz Holding bünyesinde bulunan Cengiz İnşaat A.Ş, Engineering News Record Dergisi’nin 2013 yılı sıralamasına göre dünyanın en büyük 127. firmasıdır.

Hükümete yakınlığı ile kamuoyunda bilinen ve geçmişte söylediği sözler ile toplumda infial yaratan Mehmet Cengiz’in firması, dünya üzerinde en çok ihale alan 10 şirketten birisi.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds