Cengiz İnşaat’ın Vergi Borcu Neden Sıfırlandı?

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarında “milletin a…. koyacağız” açıklaması ile gündeme gelen ve son olarak da Limak Holding ve Kolin ile birlikte 3. Havalimanı’nın ihalesini kazanan Mehmet Cengiz’in vergi borcu neden sıfırlandı?

Türkiye’nin önde gelen iş adamlarından olan Mehmet Cengiz’in vergi borcunun silindiği dönemin Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından doğrulanmıştı.

Cengiz İnşaat’ın 425 milyon TL’nin üzerindeki vergi borcu söz konusu dönemde sıfırlanmış ve bu olay günlerce konuşulmuştu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Milliyetçi Hareket Partili Mehmet Günal’ın “Cengiz’in parasını açıkla, takdir edelim” sözleri akabinde dönemin Maliye Bakanı Naci Ağbal, söz konusu iddianın tespit edilmesini talep etti. Bu talep üzerine Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul milletvekili Mahmut Tanal, 24 Aralık 2010 tarih ve 21 Eylül 2010 tarihli belgeyi göstererek bakandan kamuoyuna doğru bilgi verilmesini talep etti.

İlginizi Çekebilir:  Kılıçdaroğlu Büyükşehirleri Kazanacağız Deyince Kahkaha Atan Buket Aydın Görevinden Alındı

BELGE KANITLARI İLE MEVCUT

CHP İstanbul milletvekili Mahmut Tanal’ın sözlerine yanıt veren Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Bu belge devletin kayıtlarında mevcut, her türlü denetime tabi tutulmuş resmi bir belgedir. Hukuka aykırı bir işlem yapılmamıştır” diyerek Cengiz’in vergi borcunun silinmesi olayını doğruladı.

İlginizi Çekebilir:  Josef Sural Kimdir? Josef Sural Öldü mü?

Mahmut Tanal’ın olayın Cengiz ve bakanlık arasında bir mutabakat sonucu gerçekleştiğini iddia etmesi üzerine Ağbal, “Maliye bakanlığında, uzlaşmada hiç kimsenin haksız bir yere 1 kuruş vergisi indirilmez, indirilmesi de mümkün değil” diyerek bu iddiayı da kabul etmiş oldu.

VERGİ BORCU

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı kurumlarından olan Merkezi Uzlaşma Komisyonu, Mehmet Cengiz’in firması Cengiz İnşaat’ın 2005 ile 2009 yıllarına ait 424.4 milyon TL’lik vergi cezasını ‘sıfırlamıştı‘.

İlginizi Çekebilir:  AKP Genel Sekreteri Fatih Şahin’den Mansur Yavaş’a: “Sana Ankara’yı Dar Ederiz!”

MEHMET CENGİZ KİMDİR?

Rize’nin Kalkandere ilçesinde dünyaya gelen Mehmet Cengiz 1980 yılında kardeşi Ekrem Cengiz ile birlikte Cengiz İnşaat’ı kurdu. Daha sonra turizm alanında faaliyet göstermeye başlayan Cengiz Holding, son olarak da Limak ve Kolin ile birlikte Üçüncü Havalimanı’nın ihalesini kazandı. Cengiz, 17/25 Aralık yolsuzluk operasyonlarında “bu milletin a…. koyacağız” ses kayıtlarının ortaya çıkması ile uzun bir süre gündemde yer almıştı.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi