Fatih Tezcan Kimdir? Nereli? ve Kaç Yaşında?

Fatih Tezcan kimdir, nereli ve kaç yaşında? Daha önceki yazılarımızda çeşitli meslek gruplarından yüzlerce kişinin hayat hikayesini burada sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise kısaca Fatih Tezcan’dan söz edeceğiz.

Fatih Tezcan Kimdir?

— Gazeteci
— Yazar

Muhacir bir ailenin çocuğu olarak 1976 senesinde İstanbul’da dünyaya gelen Fatih Tezcan, köklü bir İstanbul ailesinden olan Şükriye Hanım ve Fahri Bey’in oğludur. Tezcan, ilk ve orta okul öğreniminin ardından lise eğitimini Behçet Kemal Çağlar Lisesi’nde 1993 senesinde bitirdi. Tezcan lise eğitiminin ardından vatan görevini yapmak üzere askere gitti ve 1996-1997 senelerinde sırasıyla Isparta, Çanakkale ve Siirt’te askerlik yaptı.

1999 senesinde İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünü kazanan Fatih Tezcan, okulun ikinci senesinde ailevi ve fikri nedenlerden ötürü eğitimini yarıda bıraktı.

Fatih Tezcan, askerlikten sonraki süreçte kendisini okumaya verdi ve özellikle Dinler Tarihi, Kur’an ve Hadis Araştırmaları, Yakın Tarih ve Uluslararası İlişkiler gibi konularda pek çok kaynaktan derin araştırmalar yaptı ve bu alanlarda çok sayıda kitap okudu.

Fatih Tezcan bu çerçevede ilk araştırma dosyasını 22 yaşında tamamladı. “Körfez Savaşı ve Tevrat” ile “Irak’a Silah Satan ABD Şirketleri” isimli dini-siyasi araştırma yazıları 1998 yılında Selam Gazetesi’nde yayınlandı. Tezcan daha sonra 1999 yılında Türkiye’nin ilk Online İslami sitelerinden birinde yöneticilik yaptı.

Fatih Tezcan, bu görevinden 4 yıl sonra 2003 yılında Güzin Hanım ile evlendi. Bu evliliklerinden Muhammed Furkan, Mücahid Ahmed adında 2 erkek çocuğu; Nur Filistin isminde bir de kız çocukları dünyaya geldi. Çift daha sonra 2007 yılında boşandı.

Aynı yıl, Ortaköy’de bulunan Boğaziçi İlim Erdem Eğitim ve Yardımlaşma Derneği’nin kurucu başkanlığını yaptı. Bu dernek aracılığıyla çeşitli araştırma ve seminer faaliyetlerinde bulundu.

Dini-politik konulu yazılarını da bu dönemden sonra çeşitli internet sitelerinde, dergi ve gazetelerde yayınlamaya başladı. Özellikle Ortadoğu ve İsrail-Filistin meselelerindeki yorum ve görüşleri ile dikkat çeken Fatih Tezcan, çok sayıda programa da davet edildi.

Analiz Merkezi isimli, kendi kurduğu siteyi 2006 senesinde açtığı site Türkiye’nin ilk İslami haber ve analiz sitesi oldu ancak site açıldıktan 2 sene sonra tam faaliyete geçti. 2010 senesinde Ankara Türk Tarih Kurumu’nda Yakın Tarih üzerine çeşitli araştırmalarda bulunan Fatih Tezcan,

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ve Kemalizm başlıkları ile alakalı 1000’e yakın kitabı araştırıp inceleyen Tezcan, aynı zamanda Ankara’da Mücadele Çalışma Grubu’nu kurdu. 2011 yılında İstanbul’da Hira Çalışma Grubu’nu kuran Fatih Tezcan, İslami konulara da yöneldi ve bu konuda pek çok seminer ve konferanslar verdi.

Daha sonra Ümmü Gülsüm Hanım ile evlenen Fatih Tezcan’ın bu evliliğinden Hira Sevra ve Duru adında 2 kız çocuğu oldu. Afrika’da baş gösteren Arap Devrimleri’ni de yakından izledi.

2011 yılının Ağustos ayında Baas rejimine bağlı güçlerin bombardımanı altındaki Hama ve İdlib’e giren Fatih Tezcan, Suriye Devrimi sırasında da bölgeye giren ilk Türk gazetecilerden biri oldu. Özgür Suriye Ordusu’nun kuruluşunda ve daha sonraki süreçlerinde Suriye’de bulunan Tezcan, çeşitli örgütlerin önemli isimleri ile de görüşmeler yaptı. Suriye İç Savaşı’nı yakından takip etti. Yazıları ve bölge üzerindeki halkın durumunu ulusal ve uluslararası medyada yayınladı.

Mısır’da Muhammed Mursi’nin iktidardan düşürülmesi sonucu Kahire’ye güden Fatih Tezcan burada Müslüman Kardeşler ile yakın temaslarda bulundu. Buradan yaptığı canlı bağlantılarla Türkiye’ye bilgi aktardı. Fatih Tezcan halen Analiz Merkezi isimli internet sitesinin yayın yönetmeni olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda televizyon yorumculuğu da yapan Tezcan’ın makaleleri söz konusu sitede yayınlanmaktadır.

“Haniflik”, “Kemalizm ve İslam” ve “Suriye Devrimi / Kanlı Kovan” ve “Anti-Türkiye Cephesi ve Gezi Darbesi” kitapları yazım aşamasındadır.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.