Biyografi

Mehmet Zencirkıran Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında?

Mehmet Zencirkıran kimdir, nereli ve kaç yaşında? Mehmet Zencirkıran kitapları ve eserleri nelerdir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli meslek gruplarından yüzlerce kişinin hayat hikayesinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “Mehmet Zencirkıran”dan söz edeceğiz.

Mehmet Zencirkıran Kimdir?

— Türk akademisyen, yazar.

1972 senesinde Elbistan’da dünyaya gelen Mehmet Zencirkıran, ilkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Adapazarı’nda tamamladı. Zencirkıran, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimini ise Bursa Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümünde tamamlamıştır. Zencirkıran, sosyoloji, Türkiye’nin toplumsal yapısı, çalışma ve örgüt sosyolojisi gibi alanlarda çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıca sinema ve futbol gibi alanlara da ilgi duymaktadır.

Halen Bursa Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi olarak görev yapmakta olan Mehmet Zencirkıran birçok akademik çalışmalarının yanı sıra Bursa’da futbolun değişik sosyolojik yansımaları ve etkilerini de farklı bakış açıları ile incelemektedir. Bu kapsamda Mehmet Zencirkıran’ın İletilim Yayınlarından çıkan “Beşinci Şampiyon Bursaspor” adlı bir kitabı bulunmaktadır. Kitap, 2009-2010 sezonunda şampiyonluğa ulaşarak imkansızı başaran ve devrim niteliğinde bir başarı elde eden Bursaspor’un kuruluşundan itibaren geçirdiği önemli dönemleri ve bu önemli dönemlerdeki kırılma anlarından söz ediyor.

Kitapta ayrıca Türk futbolunun çok önemli başarılarından birine imza atan Bursaspor’un şampiyonluğa uzanan öyküsünün yanı sıra katkıları ile kulübün çehresini değiştiren, tarihine önemli katkılarda bulunan kişilerden de söz ediliyor.

Öte yandan kitapta Bursaspor’un şampiyonluk kupasını müzesine götürmesinde önemli pay sahibi olan teknik direktör Ertuğrul Sağlam ile Ertuğrul Sağlam, İbrahim Yazıcı, Levent Kızıl, Sedat Özden (Sedat 3), Okan Yılmaz ve Koray Gürtaş ile kulüp hakkında yapılan söyleşiler de yer alıyor.

Kitabın sosyolojik açıdan önemine gelirsek kitap Bursaspor’un sembollerinin oluşum hikayesinden, geçmişten bugüne kulüpte yaşanan taraftar bazlı olaylar ve bu olayların nedenlerinden, Bursaspor taraftarının çok yönlü analizinden söz ediyor.

Mehmet Zencirkıran ile İlgili Aramalar

Google’da Mehmet Zencirkıran ile ilgili arama yapan kullanıcılar aynı zamanda şunları da aradı; Mehmet Zencirkıran kim, memet zencirkıran aslen nereli, memet zencirkıran kaç yaşında, mehmet zencirıran sosyoloji, mehmet zencirkıran kitap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.