Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi

Menderes Döneminde Açılan Üniversiteler Nelerdir? Hangileridir?

Adnan Menderes dönemi, Türkiye’de uzun yıllar sonra çok partili hayata geçilmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi’nin 27 yıllık tek parti iktidarından sonra Demokrat Parti iktidara gelmiş ve yönetimde bazı radikal değişimler yaşanmıştır. Bu değişimlerin başında ise üniversiteler yer almaktadır. Cumhuriyet döneminde yapılan Üniversite Reformu, Adnan Menderes hükumeti tarafından da devam ettirilmiş; ülkenin pek çok yerinde üniversiteler açılmıştır. Peki Adnan Menderes döneminde açılan üniversiteler nelerdir?

  • Ege Üniversitesi (İzmir) – 1955
  • Karadeniz Teknik Üniversitesi (Trabzon) – 1955
  • Orta Doğu Teknik Üniversitesi (Ankara) – 1956 
  • Atatürk Üniversitesi (Erzurum) – 1957
  • Anadolu Üniversitesi (Eskişehir) 1958 

Not: Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Ford Vakfı’nın desteğiyle 1956 yılında Ankara’da kurulan bir devlet üniversitesidir. Adnan Menderes döneminde açılan üniversiteler, bugün de ülkemizin önde gelen, saygın eğitim kurumları arasında yer almaktadır. Özellikle Orta Doğu Teknik Üniversitesi, eğitim ve başarı anlamında ülkemizin önde gelen, sayılı ve kaliteli bir kurumudur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds