Otomobil

Mercedes Nox Sensörü Arızası Çözümü

Mercedes araçlarda kronik problemlerden önceki otomobil makalelerimizde bahsetmiştik. Bu makalemizde ise can sıkıcı bir diğer arıza olan NOX sensör arızasından bahsedeceğiz. E, C, B ve A serisi gibi binek otomobillerde olduğu gibi çözüm önerilerimiz Actros, Axor gibi Mercedes ağır vasıtalarda geçerlidir.

Mercedes aracınızın modeli her ne olursa olsun iki adet NOX sensörü bulunmaktadır. Bu sistem eski model araçlarda bulunmaz. Adblue kullanan Mercedes modelleri için geçerlidir ve egzoz kısmına giren-çıkan gazı ölçümleyerek ne derecede temizlik yapıldığını ölçümlemektedir. Arıza çözümü olarak genellikle komple sensör iptaline gidilmektedir. Ancak bu sistemi tamamen devre dışı bırakmayı gerektireceğinden dolayı egzoz emisyon oranlarını da bir hayli artırmaktadır.

Sonuç olarak, bu türden bir arıza yaşadığınızda önce ECU hata kodlarını okuyun. Ardından değişim olmasa bile iptal yerine Mercedes aracınızın nox sensörü için tamir yolunu tercih edin. Kolay yol olduğundan dolayı ustalar size yalnızca iptal önerecektir. Ancak bu yöntem her zaman mantıklı olmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.