Otomobil

Trafik Sigorta Sözleşmesi Kaynaklı Rücuen Ne Demek?

Trafik sigorta sözleşmesi, karayolları motorlu araçlarda zorunlu mali sorumluluk sigortası olarak da bilinmektedir. Bir sorumluluk sigortası olan trafik sigortası, karayolunda seyrederken yaşayabileceğiniz maddi ve bedeni zararlı karşılar. Aracınızla devamlı olarak trafik içerisinde bulunuyor ve ulaşımınızı bu şekilde sağlıyorsanız kesinlikle yaptırmanız gerekmektedir. Özellikle bu durum içerisinde bazı kavramlar oluyor ve sürücüler merak edebiliyorlar. Bunlardan bir tanesi olan “Trafik Sigorta Sözleşmesi Kaynaklı Rücuen” oldukça merak edilenlerdendir. Bu nedenle bugünkü yazımızda konu hakkında açıklamalar yaparak yardımcı olmaya çalışacağız.

Rücuen kelimesi, köken olarak “geri dönme ve cayma” anlamına gelmektedir. Sigorta sözleşmesi içerisinde de hemen hemen aynı anlama gelen bu durum, sigortalı kişinin zararının tazmin edilmesinden sonra, cayma hakkının çıkmasıyla kazada kusurlu olan tarafın karşı taraftan ödediği tazminatı talep edebilmesidir. Sebepsiz zenginleşme kapsamına girebilen rücu hakkı, her zaman dikkat edilmesi gerekilen ve önemsenen bir olay olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds