Merkez Bankası 200 Baz Puan Ne Demek?

Baz puan kavramı ekonomi ile yakından ilgili olmasanız da en azından ekonomi okur yazarlığı için mutlaka bilmeniz gereken bir kavramdır. Bu makalemizde aynı zamanda baz puanın ne zamanda anlatacak olsak da internette en çok sorulan 200 baz puan ne demek? sorusunu hesaplayarak cevap vereceğiz. Bu kategorimizde bulunan yazılar yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz, tek amacımız merkez bankası ve Borsa İstanbul, ayrıca bankalar ile ilgili baz puan gibi teknik terimlerin ne anlama geldiğini rehber niteliğinde kolayca ve hızlı bir şekilde anlamanızı sağlamayı hedeflemekteyiz. Bu bağlamda sitemizi favorilerinize eklemeyi unutmayınız. Her gün onlarca yeni özgün bilgiye bu şekilde kolayca ulaşıyor olacaksınız.

Politika faizi belirti dönemlerde merkez bankası tarafından açıklanıyor. İşte bu faiz oranlarındaki artış ve indirim durumları genellikle yüzde ifadeler yerine baz puan olarak ifade edilmektedir. Baz puan demek, virgülden sonra gelen dördüncü hanede olan değişimi ifade eder (x,xxxx gibi) 200 baz puan demek ise %2’lik faiz oranı değişimi meydana gelmiş demektir. Tekrar bir örnek vermek gerekirse 300 baz puanlık bir değişim %3 değişimi ifade eder.

  • Baz puan kavramı büyük miktardaki yatırımların karşılaştırılması için de kullanılır. Virgül sonrasındaki bindelik ifadeler ile kafanın karışması yerine hızlı biz analiz için kullanıma çok uygundur. Finans dünyasında aktif kullanım sebebi budur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yabancı dizi izle