Deyimler ve Atasözleri

Kestane Balının Diyarı Zonguldak’tan Tüm Dünyaya Selamlar Ne Demek?

Kestane balının diyarı Zonguldak’tan tüm dünyaya selamlar ne demek? Ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime ve deyimlerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca kestane balının diyarı Zonguldak’tan tüm dünyaya selamlar sözünün ne anlama geldiğinden söz edeceğiz.

Kestane Balının Diyarı Zonguldak’tan Tüm Dünyaya Selamlar Ne Demek?

Öncelikle söz konusu replik, ATV’de yayınlanan Esra Erol’un programında eşini aldattığı iddia edilen bir şahsın canlı yayını sonrasında popüler hale gelmiştir. Eşini bir başkasıyla aldattığı öne sürülen şahıs, ekranda iddiaları bir süre dinledikten sonra sansasyonel bir girişle “öncelikle kestane balının diyarı Zonguldak Gökçebey Pazarlıoğlu Köyü’nden tüm dünyaya selamlar” sözlerini sarf ediyor.

Daha sonrasında bu söz, sosyal medya başta olmak üzere tüm dijital mecralarda dolaşıma giriyor ve çok kısa bir süre içinde popüler oluyor. Olayın absürtlüğü/dramı bir yana şahsın köyünden tüm dünyaya selamlar yollaması girizgahı daha komik yapıyor. Sosyal medya kullanıcıları tarafından birçok durum ve olayı ifade etmek için de kullanılan bu ifade halen gündemde.

Deyim ne anlama geliyor sorusuna gelince ise bir anlam ifade etmediğini peşinen belirtmek gerekiyor. Zira bu sözler ne deyim ne de yöreye özgü bir vecize. Bu nedenden dolayı “kestane balının diyarı Zonguldak’tan tüm dünyaya selamlar” sözü, bir diyaloğa başlamanın en absürt sözü olabilir ancak herhangi bir anlama gelmediğini de belirtmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.