Oligopol Nedir? Oligopolleşmek Ne Demek?

Oligopol nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Oligopolleşmek ne demek? Daha önceki yazılarımızda çeşitli ekonomik terimlerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “oligopol” teriminden söz edeceğiz.

Oligopol Nedir?

Bir piyasanın üretici veya sağlayıcısının ya da dağıtıcısının birkaç şirketin tekelinde veya kontrolünde olması durumuna oligopol denir. Bu duruma dönüşme ya da evrilme ise “oligopolleşmek” olarak tanımlanır.

Oligopol, bir ekonomik terimdir ve genelde piyasadaki aktörlerin azlığını ifade etmek için kullanılır. Örneğin telekomünikasyon sektörünü ele aldığımız zaman Vodafone, Turkcell ve Türk Telekom’un piyasaya hakim olduğunu ve bu üç şirketin piyasayı belirlediğini görüyoruz. Yine aynı şekilde bankacılık gibi benzer sektörlerde de oligopol bir yapılanmadan söz edebiliriz.

İlginizi Çekebilir:  Maaş Hesabına Bloke Gelir mi?

Bir malın üretiminin sınırlı sayıda bir firma tarafından üretilmesi veya malın sınırlı sayıda bir firma tarafından dağıtılması “oligopol” terimine örnektir.

Sınırsız sayıda talebin belirli firmalar tarafından üretilmesi, zamanla şirketlerin oligopolleşmesine ve piyasayı domine etmesine neden olmuştur. Normal şartlarda Rekabet Kurumu, bu şirketlerin piyasayı domine etmesine veya pazara yeni girecek şirketlere adil ve eşit haklar tanınması gerekirken ülkemizdeki durum bunun tam tersi olmuş ve piyasayı bir şekilde domine etmeyi başaran şirketler, uzun süreler o piyasanın en etkili aktörü olmuştur.

İlginizi Çekebilir:  Tansaş'a Ne Oldu?

Bu noktada pazara girmeye teşebbüs eden firma veya kurumların, pazara girmeleri için gerekli olan maddi gereksinimleri, oligopol şirketler tarafından aşırı yüksek tutulduğundan sektördeki rekabet ortamı da zamanla kaybolmaktadır.

Oligopol İle İlgili Diğer Aramalar

oligopol ne demek, oligopol piyasa modelleri, oligopol monopol, noksan oligopol, kısmi oligopol, oligopol piyasa avantajları, oligopol yapı, oligopol bulmaca

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi