Ekonomi

Merkez Bankası Eksi Rezerv Ne Demek?

İhtiyat kelimesini detaylı bir şekilde açıklayarak Merkez Bankası’nın yedekte parayı zor günler için nasıl sakladığından önceki yazılarımızda detaylı olarak bahsetmiştik. Peki bunun konumuzla ne alakası var? Bu ayrılan yedek paraya rezerv denir. Merkez Bankası eksi rezerv demek ise, elde bulunan net varlıkların eksiye düşmesidir.

Eksi rezerv ne demek anlamak amacıyla net ve brüt kavramlarına hızlıca tekrar göz atalım. Brüt olan varlık hesaplanırken başka yerlerden borç olarak alınan para da hesaba katılır. Ancak net tutardaki döviz veya altın rezervleri bankanın kasasında net olarak bulunan miktarları ifade eder. Eksi rezerv bir diğer anlamıyla Merkez Bankası varlık bakımından açık veriyor demektir. Brüt yerine haberlerde duyabileceğiniz bir diğer ifade daha bulunmaktadır. Swap rezervleri hariç.. Bu ifade aslında başka ülkelerin para birimlerinden emanet olarak alınan ve geçici müdahaleler için kullanılan parayı ifade eder ve yine bir borç anlamına gelir. Eksi rezerv bulunması ekonomi için sakıncalı bir durum olduğunu ve gerekli müdahaleler yapılmaz ise, ülkeyi sancılı günlerin beklediğini ifade edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds