Meşru Zemine Çekmek Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı

Meşru zemine çekmek nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Meşru zemine çekmek deyiminin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen kelime, söz öbeği, deyim, tabir ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”meşru zemine çekmek” tabirinden söz edeceğiz.

Meşru Zemine Çekmek Ne Demek?

  • Meşrulaştırmak
  • Meşrulaştırma
  • Yasallaştırma

Açıklama: Herhangi bir konuyu herkesin onaylayacağı ya da üzerinde uzlaşacağı bir niteliğe kavuşturmak, kamuoyunda söz konusu meselenin genel kabul görmüş bir boyuta kavuşmasını sağlamak anlamlarına gelir.

Açıklama: Toplumun genel hatlarıyla rahatsız olduğu ya da yapılmasının herkes tarafında hoş karşılanmayacağı etik dışı bazı olayların kişi ya da kişiler tarafından yapılan birtakım çalışmalar sonucu yasallık kazanmasıdır.

Kökeni & Etimoloji

  • Arapça – Türkçe

Meşru Zemine Çekmek – Kullanım Alanları

  • Meşru bir zemine taşımak, meşru bir zemin hazırlamak, meşru bir zemine koymak vs.

Meşru zemine çekmek ifadesi Türkçede oldukça yaygın kullanılan bir ifadedir. Genelde toplumun aksayan yönlerine dem vurmak için kullanılır. Siyasi alanda da yine çok kullanılan ifadeler arasında yer alır.

Meşru Zemine Çekmek – Cümle İçi Kullanımı

İnsanlar düşünür ve düşündüklerini çeşitli yollarla ifade ederler. Bu, onu insan olmaktan çıkarmadıkça, insandan alınamayacak bir niteliktir; insan tabiatının bir gereğidir, evrensel bir tabiat yasasıdır, tabii zorunlulukla belirlenmiştir. İnsanın bu özelliklerini baskı altına almaya çalışmak, insan üzerimde en acımasız şiddeti uygulamak anlamına gelir. Ayrıca yararsızdır da; aynı insan tabiatı, böyle bir şiddeti uzun süre kaldıramayacağından, bu tarz baskıların uygulanması asla uzun süreli olmayacaktır. Bunu en baskıcı rejimlerin başındakiler de bilir ve ellerinden geldiğince yapıp ettiklerine meşru bir zemin oluşturmaya çalışırlar.

Teolojik-Politik İnceleme, Benedictus De Spinoza Sayfa 36 – Dost Kitabevi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: