Meşrulaştırmak Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve

Meşrulaştırmak nedir, ne demek ve ne anlama geliyor?Meşrulaştırmak kelimesinin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen kelime, söz öbeği, deyim, tabir ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”meşrulaştırmak” kelimesinden söz edeceğiz.

Meşrulaştırmak Nedir? Ne Demek?

  • Herhangi bir konu ya da meseleyi herkes tarafından onaylanacak ya da genel kabul görecek biçime sokmak, yasalara veya kurallara uygun hale getirmek.

Kamuoyunda tartışmaya açık bir mesele veya sorun teşkil eden bir konuda, kamuoyunun tepki çekmeyecek şekilde o konu üzerinde olumlu yönde ikna edilmesi meşrulaştırma fiilinin tanımıdır.

Köken & Etimoloji

  • Arapça – Türkçe

Meşrulaştırmak Kelimesinin Kullanım Alanları

Meşrulaştırmak kelimesi gündelik hayatta sıkça kullanılan kelimeler arasında olup daha çok siyasi alanda kullanımı yaygın olan bir kelimedir. Örneğin medyada yer alan yolsuzluk haberleriyle bu işin meşru bir zemine çekilmesi ‘meşrulaştırma’ olarak tanımlanabilir.

Meşrulaştırmak Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Her sınıflı toplumda iktidardaki sınıflar, sömürüyü gizlemek, sömürü ve baskıyı meşrulaştırmak, mevcut düzenin değişmezliği düşüncesini kabullendirmek amacıyla “efsaneler”, “hurafeler” üretirler. Kurulu düzenin devamı, ideolojik bulanıklığın sürdürülmesine ve hurafelerin egemen kılınmasına bağlıdır.

Fikret Başkaya

Paradigmanın İflası, Fikret Başkaya Sayfa 20 – Özgür Üniversite

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir