Aksiyon Almak Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı

Aksiyon almak nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Aksiyon almak deyiminin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen kelime, söz öbeği, deyim, tabir ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”aksiyon almak” tabirinden söz edeceğiz.

Aksiyon Almak Ne Demek?

  • Harekete geçmek
  • Plan yapmak
İlginizi Çekebilir:  Gövde Gösterisinde Bulunmak Ne Demek?

Açıklama: Herhangi bir işi yapmak ya da görevi yerine getirmek için harekete geçmek ya da söz konusu iş veya görev için plan yapmak ‘aksiyon almak’ olarak tanımlanır.

Açıklama: Bir olay karşısında kişinin o olaya karşısında nasıl davranacağını ya da ne şekilde hareket edeceğini planlaması, ona uygun olarak hareket etmesi anlamlarına da gelmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Muadil Ne Demek? Muadil Cümle İçerisindeki Kullanımı ve Kökeni Nedir?

Köken & Etimoloji

  • Fransızca & Türkçe

Aksiyon Almak – Kullanım Alanları

Aksiyon almak ifadesi, dilimize sonradan giren ‘plaza Türkçesi’ olarak tabir edilen, aslında var olmayan bir dilin ürünü olarak kullanılmaya devam edilen tabirdir. Gündelik hayatta sıkça kullanılan kelimeler arasında yer almasa da bazı iş kollarında söz konusu tabirin sıkça kullanıldığı görülmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Muhaleset Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Aksiyon Almak & Cümle İçi Kullanımı

Not: Araştırdığımız pek çok kaynak içerisinde ‘aksiyon almak’ tabirine rastlanmamıştır. Söz konusu kaynaklar arasında Türk ve Dünya edebiyatındaki romanlar, araştırma kitapları, öyküler ve ansiklopediler yer almaktadır. Söz konusu bu bölüm, bir kaynak bulunduğunda güncellenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cuce