Değişim Kartı Nedir? Ne İşe Yarar? Değişim Kartı Şartları Nelerdir?

Çoğu zaman arkadaşlarımıza, sevgilimize ya da mecburen bir hediye almak zorunda olduğumuz birisine hediye alırken en çok üzerinde durduğumuz konu alınacak olan hediyenin nedeni uyacak mı? Rengi ya da modeli beğenilecek mi? gibi sorulardır. Bu soruların sorulmaması ve sorunsalın yaşanmaması için kesin çözüm yolu değişim kartı almaktır. Peki değişim kartı nedir? Değişim Kartı Ne İşe Yarar? Değişim Kartında Fiyat Yazıyor mu? Değişim Kartı Şartları Nelerdir? 

Değişim Kartı Nedir?

Değişim kartı, alınan ürünün daha sonradan beğenilmemesi, bedeninin uymaması, defolu çıkması gibi konularda, değiştirilmesi ya da iade edilmesini için mağaza tarafından verilen bir belge ya da fiştir. Değişim kartı, genellikle hediye ürünlerin içine konulan bir belgedir.

İlginizi Çekebilir:  Annelik İzni (Doğum İzni) Nedir? Kaç Gündür? Annelik İzni Nasıl Hesaplanır?

Değişim Kartı Ne İşe Yarar?

Değişim kartı, hediye alınan kişinin ürünü beğenmemesi ya da hediye alınan ürünün bedeninin olmaması, renginin sevilmemesi durumunda, hediye alınan kişinin işini kolaylaştırır. Hediye kartı konularak, hem hediye alınmış olunur hem de yukarıda belirtilen sorunlar, hediye alınan kişiye bırakılır. Ücreti karşılığında kişi, ürünü değiştirebilir ya da bazı kurumlarda olduğu gibi para iadesi alabilir.

İlginizi Çekebilir:  Sizi Mutluluğa Götürecek Hayata Dair 10 Tavsiye

Hediye alınan kişi, hediye kartı ya da fişi ile mağazaya gider ve beğendiği fiyat olarak eşdeğer başka bir ürünü alır. Fiyat farkı varsa farkı ödeyerek pahalı olan başka bir ürünü de alabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta ürünün alış tarihinden itibaren 1 ay geçmiş olmamasıdır. Genelde mağazalar, 1 ay değişim ve iade imkanı sunar.

Değişim Kartında Fiyat Yazıyor Mu?

Değişim kartında genellikle fiyat yazmaz. Hediye alınan kişi, ürünün fiyatını ancak kasadan öğrenebilir. Bunun dışında verilen hediye kartında herhangi bir fiyat ibaresi bulunmaz. Ürünün cinsi, kodu, rengi ya da bedeni gibi ibareler yer alır.

İlginizi Çekebilir:  Brain Test 8. Seviye “Kedi Çok Aç Lütfen Onu Doyur” Sorusunun Cevabı Nedir?

Değişim kartı, genellikle hediye paketi yapıldığında kasadaki görevliler tarafından soru olarak sorulur: Hediye kartı da olsun mu? Hediye kartının olup olmaması size kalmış. Ama siz her ihtimale karşı hediye kartını koymasını görevliden rica edin. Genelde kasadaki görevliler hediye kartı olup olmayacağını sorarlar fakat her mağaza istenildiğinde hediye kartını hediye paketinin içine koyar. Burada size düşen görev, hatırlatmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara