Metin Lokumcu Kimdir? Neden Öldü?

Metin Lokumcu kimdir, nereli ve neden öldü? Daha önceki yazılarımızda çeşitli siyasi ve güncel meselelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “Metin Lokumcu”dan söz edeceğiz.

Metin Lokumcu Kimdir?

— Öğretmen

2011 genel seçimleri kapsamında Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Artvin’in Hopa ilçesinde düzenlediği miting öncesinde çıkan olaylarda polisin üzerine sıktığı tazyikli su ve biber gazından etkilenerek fenalaşmış ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmiştir.

Emekli öğretmen Metin Lokumcu, çevreye yapılması planlanan barajların, bölge halkına zararlı olacağını savunmuş, suyun bir hak olduğunu parayla satılamayacağını ifade etmişti. Gösteri sırasında polisin sıktığı biber gazından fenalaşan emekli öğretmen Metin Lokumcu, kaldırıldığı hastanede Hopa’da hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilir:  Toygan Avanoğlu Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında? Boyu? Eşi? Oynadığı Diziler?

Ölümü, tüm Türkiye’de büyük tepki çekerken, Metin Lokumcu giderek bir sembol haline geldi.

Erdoğan: Üzerinde Durma Gereği Duymuyorum

Metin Lokumcu’nun ölümü sonrasında Haliç Kongre Merkezi’nde Türkiye Hazır Hedef 2023 isimli konuşmada Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“” Tabi bu arada bir tanesi de kalp krizi geçirerek, kimliğini bilmiyorum, üzerinde durmaya da gereğini duymuyorum kalp krizi sonucu ölmüş.

Erdoğan’ın bu sözler ve akrabası olan Ruşen Çakır’ın ”ama öldü efendim” sözleri büyük gündem yaratmıştı. Bugün bile Ekşi Sözlükte sık sık kullanılmakta ve hatırlatılmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Emre Bey Kimdir? Nereli Ve Kaç Yaşında?

Metin Lokumcu’nun ölüm yıl dönümü çeşitli etkinliklerle ve öğretmenler gününde anılmış ve bu anma etkinliklerinde İstanbul ve Ankara’da eylemlere katılan 28 kişi, 17 yıldan 52 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandı ancak gelen tepkiler üzerine serbest bırakıldı. Daha sonra ise Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 48 kişiyi 12 yıla kadar hapis cezası ile yargılandı.

2011 Temmuz’da ise Grup Adalılar, Metin Lokumcu’nun anısına ”Metin Lokumcu’ya” adlı besteyi yayınlamıştır.

Metin Lokumcu’nun ölümünden iki sene sonra oğlu Ulaş Lokumcu Türkiye’den Şiddet Hikayeleri‘nden Doğu Eroğlu’na verdiği röportajda şunları kaydetti:

Babam Metin Lokumcu, 31 Mayıs 2011’de Hopa’da polisin attığı biber gazı yüzünden yaşamanı yitirdi. Metin Lokumcu’yu öldüren devlet, verdiği adli tıp raporuyla gerçeği karartmaya çalışıyor. Biber gazının kimyasal etkisi yeterli bulunmamış olacak ki, polis bu silahı artık hedef alarak, yaralamak için de kullanıyor. Vakit geç olmadan biber gazına karşı çıkın çünkü bir gün polis sizi de öldürebilir.

Metin Lokumcu ile İlgili Aramalar

İlginizi Çekebilir:  Ali Dereli Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında? Boyu? Eşi? Oynadığı Diziler?

Google’da arama yapan kullanıcılar aynı zamanda şunları da aradı; metin lokumcu kimdir, metin lokumcu ruşen çakır, metin lokumcu erdoğan, metin lokumcu murat belge, metin lokumcu nasıl öldü, metin lokumcu ölümü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara