Mahal Vermemek (Bırakmamak) Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı

Mahal vermemek ya da mahal bırakmamak nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, söz öbeği, deyim ve tabirden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “mahal vermemek ve mahal bırakmamak” tabirlerinden söz edeceğiz.

Mahal Ne Demek?

Mahal, kelime anlamı olarak “yer”, “bölge”, “civar” anlamına gelir. Yine aynı şekilde dilimizde yer edinen “mahalli” kelimesi ise “yöresel”, “bölgesel” anlamlarına gelir.

Ancak “mahal” kelimesinin bir de mecaz anlamı bulunmaktadır. Mecazi olarak ise “gerekçe”, “neden” anlamına gelir.

Mahal Vermemek Nedir?

Fırsat vermemek, bir şeyin gerçekleşmesine ya da meydana gelmesine olanak sağlamamak anlamlarına gelir. Yine aynı şekilde “mahal bırakmamak” da aynı anlama sahiptir.

Mahal Vermemek Kökeni

  • Arapça

Mahal, Arapça kökenli bir kelimedir ancak “vermemek” sözcüğü Türkçe olduğundan tabir, Arapça-Türkçe karışımıdır.

Mahal Vermemek Kullanım Alanları

Genelde “-bir şeye mahal vermemek” veya “mahal bırakmayacak şekilde” gibi kullanımları ile yaygındır.

Mahal Vermemek Cümle İçi Kullanımı

Aslına bakılırsa bu bir semantik meselesi. Ben ”Tanrı” dediğimde IŞİD’in, engizisyon mahkemelerinin ve “Tanrı Homoları Sevmez” pankartlarının Tanrı’sını düşünüyorum. Karışıklığa mahal vermemek için varlığa dair gizemlerden bahsedeceksem başka kelimeler kullanmayı tercih ediyorum. IŞİD’in ve Haçlılar’ın isimleri ve her şeyden öte kendi kutsal adını fazlasıyla önemseyen Tanrı’sının aksine, varlığın gizemi, biz maymunların ona ne ad taktığını zerre umursamıyor.

21. Yüzyıl İçin 21 Ders, Yuval Noah Harari

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: