Yel Kayadan Toz Alır Ne Demek?

Yel kayadan toz alır nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan deyim ve tabirlerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”yel kayadan toz alır” deyiminden söz edeceğiz.

Yel Kayadan Toz Alır Ne Demek?

Güçsüz ve zayıf olan kişiler, kendilerinden daha güçlü olan kimselere karşı herhangi bir şey yapamaz. Ancak bu kişiler güçlü kişilere çok hafif, devede kulak kalacak kadar zarar verebilirler. Yel kayadan toz alır sözünün anlamını bu şekilde yapmak mümkündür.

İlginizi Çekebilir:  Fikir İşçisi Cemil Meriç'ten 8 Muhteşem Alıntı

Aynı şekilde diğerine göre güçsüz ve zayıf olan kişiler, kendilerine muhatap edindikleri kişiler tarafından önemsenmezler. Bu nedenle, bir kayaya yelin değmesi gibi etki yaratırlar. Yel, kayaya değdiğinde kayanın üzerinden sadece tozlar havaya kalkar. Bu, kayada önemli bir eksikliğe neden olmaz. Bu nedenle yelin kayaya bir zararı söz konusu olamaz. Ayrıca bu söz karşı tarafı küçümsemek ve ona değer vermemek anlamlarına da gelmektedir.

Yel Kayadan Toz Alır Sözü Neden Gündem Oldu?

Galatasaray Spor Kulübü’nün resmi açıklamasında son zamanlarda artan Fenerbahçe cephesinden gelen saldırılara karşı söylenmiş bir sözdür. Özellikle Fatih Terim’e verilen cezalar ve Galatasaray lehine verilen hakem hatalarının revaçta olduğu bu günlerde söylenen yapılan açıklama, kamuoyundaki tartışmalara da yeni bir boyut kazandırdı.

İlginizi Çekebilir:  Hüseyin Nihal Atsız'ın 'Komünizm' Hakkındaki Düşünceleri ve Sözleri

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç’un açıklamalarında Galatasaray’ı hedef alması, Galatasaray lehine yapılan hakem hatalarına değinmesi, gerçek şampiyonluk sayısının 28 olduğu konusunda iddialaşması ve bunun medya ayağı ile desteklenmesi sonucu Galatasaray cephesinden böyle bir açıklama yapılmıştır.

Twitter’da da gündem olan bu söz #YelKayadanTozAlır etiketi ile sosyal medya kullanıcıları tarafından Trend Topics listesine yerleşti. Pek çok Galatasaray taraftarı konu ile ilgili paylaşım yaparken, kulüp tarafından yapılan açıklama Ekşi Sözlük’te de yine gündem oldu.

İlginizi Çekebilir:  Homo Homini Lupus

Yel kayadan toz alır sözü, genel hatlarıyla Galatasaray ile Fenerbahçe arasındaki gerginliğin bir yansıması olarak Galatasaray cephesinden yapılan bir açıklamada geçen ve yukarıdaki açıklamalar ile anlamlı hale gelen bir sözdür. İlerleyen saat ve günlerde Fenerbahçe cephesinden de konuyla ilgili bir açıklama yapılıp yapılmayacağı merak konusu oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir