Penaltıyı Gole Çevirme Konusunda En Başarılı Futbolcular

Futbolda ceza sahası içerisinde rakip oyuncunun düşmesi ile sonuçlanan pozisyonlar, karşı takıma penaltı atışı kazandırır ve böylece faul alan takım skor avantajı elde edebilir. Penaltı atışlarında, beyaz noktaya topu koyan oyuncu genelde takımın en çok güvendiği oyuncu olur; ayağı düzgün, net bir atışla penaltıyı gole çevirebilirler. Dünya futbolu ve ülkemizde de penaltı atışlarını gole çevirmesi ile ünlenmiş pek çok futbolcu var. İşte istatistikleriyle penaltı ustası futbolcular;

 

Refik Osman Top

(solda)

Üç büyük takımda da forma giymiş ilk futbolcu olma ünvanına sahip Refik Osman Top, kariyerinde toplamda 92 penaltı atışı kullanmış ve bu atışlardan 90’ını gole çevirmiştir.

İlginizi Çekebilir:  Penetre Etmek (Drive) Ne Demek?

Matt Le Tissier

Fransız isimli İngiliz futbolcu, Southampton’da giydiği 7 numaralı formasıyla bir dönem İngiltere Premier Lige damgasını vurmuş, özellikle attığı mükemmel gollerle hafızalarda ayrı bir yer edinmişti. Matt Le Tissier, kariyerinde 47 kez penaltı noktasına gelmiş ve bunlardan sadece birini gole çevirtmemiştir.

Yaya Toure

Bir dönem Barselona forması giymiş, Manchester City oyuncusu Toure, kariyerinde 2’si seri penaltı atışı olmak üzere 17 kez penaltı noktasına gelmiş ve bunların tamamını gole çevirmeyi başarmıştır.

İlginizi Çekebilir:  Basketbolda Double-Double Nedir? Nasıl Yapılır?

Fabinho

Monaco forması giyen 93 doğumlu Brezilyalı sağ bek kariyerinde 16 kez penaltı noktasına gelmiş ve bunlardan biri hariç (Dortmund maçında) hepsini gole çevirmiştir.

 

Kostas Kasapoğlu

İstanbulspor’un efsanevi isimlerinden biri olan “Koço” lakaplı Kostas Kasapoğlu 21 senelik aktif futbol kariyerinde 51 kez penaltı atışı kullanmış ve tamamını gole çevirmiştir.

Alex de Souza

Fenerbahçe’nin şimdiden unutulmaz 10 numaralarından biri haline gelen Alex, 36 penaltı atışından 32’sini gole çevirmiştir.

İlginizi Çekebilir:  Futbolda 4 Numara Nedir? Nerede Oynar? Görevleri Nelerdir?

Selçuk İnan

31 penaltı atışını 29’unu gole çeviren Galatasaray’ın orta saha oyuncusu Selçuk İnan, bu alanda kulüp bazındaki en başarılı isimlerinden başında geliyor.

Vee Simao Sabrosa

Galatasaray forması giyen oyuncuların son yirmi yıl baz alınarak yapılan tablo şöyledir;

Fenerbahçe Spor Kulübü’nün en başarılı penaltı atıcıları ise şöyle;

Tabi bir maçta 3 penaltı kaçıran Martin Palermo reyisi de unutmamak gerek.

 

Avrupa kupalarındaki en başarılı penaltı atıcıları UEFA’nın resmi sitesinde şöyle yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cuce