Aslan Kesilmek Ne Demek?

Aslan kesilmek nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, söz öbeği, deyim, tabir, atasözü ve cümlelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”aslan kesilmek” ifadesinden söz edeceğiz.

Aslan Kesilmek Ne Demek?

İlginizi Çekebilir:  Şerh Koymak (Düşmek) Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Kişinin bir konuda başkasına diklenmesi, karşı gelmesi, sesini yükseltmesi ve çıkışması anlamına gelir. Kesilmek kelimesi, gibi davranmak, gibi olmak, ona dönüşmek anlamı katmaktadır.

Herhangi bir olayda kişinin tepkisini normalden daha sert göstermesi, olağandan farklı olarak şiddetli yapması aslan kesilmek ifadesine örnektir. Kişiler tepkilerini genelde bazı durumlarda daha sert ve şiddetli verebilirler. Bu durumlarda söz konusu ifade kullanılır.

İlginizi Çekebilir:  Komplike Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Örneğin normalde başkalarına karşı yumuşak huylu ve sesi çıkmayan bir kişinin bir başkasına geldiğinde ise gücünü gösterme ve kanıtlama çabasına girerek çıkışması, sert bir tepki ya da cevap vermesi ”aslan kesilmek” olarak değerlendirilebilir.

Kişinin ”aslan kesilme” davranışı genelde bir iki yüzlü davranışıdır. Nitekim söz konusu kişinin herkese karşı uyguladığı bir standart yoktur. Bu kişi sadece bazılarına karşı aslan kesilir.

İlginizi Çekebilir:  Bir Kelime Bin Anlam: Mültefit

Burada bahsedilen ”aslan” kelimesi ile güçlü, sert, ciddi, vahşi özellikler ön plana çıkartılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara