Şarlatan Nedir? Kime Denir?

Şarlatan nedir? Kime denir? Özellikle sosyal medyada sıkça kullanılan kelimeler arasında yer alan şarlatan kelimesi ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, söz öbeği, tabir, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “şarlatan” kelimesinden, ne anlama geldiğinden, kime denildiğinden, cümle içi kullanımından ve kullanım alanlarından söz edeceğiz.

Şarlatan Nedir? Ne Demek?

Şarlatan kelimesi, tanımdan ziyade açıklaması olan bir kelimedir. Gelmiş olduğu anlamlar ise birbirinden farklıdır. Fakat Türk Dil Kurumu’na göre şarlatan kelimesinin anlamı şöyledir:

– Kendini veya kendine ait olan malları överek bundan kar sağlamayı amaçlayan, başkalarını da böyle yaparak kandırmaya ve dolandırmaya çalışan kişi.

Şarlatan kelimesi, Türk Dil Kurumu’nda yer alan bu tanıma göre “dolandırıcı” anlamına gelen bir sözcüktür.

Toplum içinde kendi anlattıklarını doğruymuş gibi kabul eden, bilir geçinen kimseler için de bu kelime kullanılmaktadır.

Şarlatan Kelimesinin Kökeni Nedir?

Şarlatan kelimesi, dilimize Fransızcadan geçmiş bir sözcüktür. Kelime, orijinal haliyle ‘charlatan’ şeklindedir ve okunduğu gibi Türkçeye kazandırılmıştır.

Şarlatan Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

”Bilmeyenler
bilsin:
sen bir şarlatandan başka bir şey değilsin!
Şarlatan!
Çürük Fransız kumaşlarını
yüzde beş yüz ihtikarla şarka satan :
Piyer Loti!
Ne domuz bir burjuvaymışsın meğer!”

Bütün Şiirleri, Nazım Hikmet Ran

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: