Kelimeler

Müncer Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Müncer kelimesinin anlamı nedir? Müncer ne demek? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, söz öbeği, tabir, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “müncer” kelimesinden söz edeceğiz.

Müncer Nedir? Ne Demek?

Müncer, isim.

Bir yana doğru sürüklenen, bir yana eğilimli olan anlamlarına gelir. Aynı zamanda ”nihayet bulmak”, ”neticelenmek”, ve ”son bulmak” anlamlarına da gelmektedir.

Müncer Kelimesinin Kökeni Nedir?

Müncer kelimesi, dilimize Arapçadan geçmiş bir sözcüktür.

Müncer Kelimesinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Müncer kelimesi, kullanımı eskiyen ve unutulmaya yüz tutmuş kelimeler arasında yer almaktadır. ”Müncer olmak” gibi kalıplaşmış ifadelerle kullanımı yaygın olan bir kelimedir.

Müncer Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Din, bir toplumsal kurum olarak işlevini yitirdiği anda, bu anlayış son tahlilde onun terk edilebileceği neticesine müncer olur. Oysa ikinci söyleyişte din yaşanan bir vâkıa olarak benimsemektedir: herhangi bir kültür unsuru değil, bilakis kendine mahsus kültür kurumlarını meydana getirebilen, nev-i şahsına münhasır nâzım bir sistemdir.
Rasim Özdenören
Kafa Karıştıran Kelimeler, Rasim Özdenören
Sayfa 109 – İz

Mevlana beşeri planda çok büyüktür. Bu bakımdan Avrupalılar tarafından anlaşılması da kolaydır. Fakat eseri bakımından şöhreti ve kolay anlayışı davet eder. Bu yolun büyüklerinden öyleleri vardır ki şöhretten kaçmışlardır. Mevlana’nın bu kolaylığı onu bugünkü rejim tarafından malesef bir turist terliği gibi kullanmasına bile müncer olmuştur. Tabii bu kıyaslamalar tasavvufi gerçeklere ve büyüklere nispetledir. Yoksa o, beşeri planın ve kelimelerin götürebileceği en son noktaya kadar varmış bir büyüktür. Ama tasavvufi marifet bütün bu kelime haşmetinin ötesindedir. Bu bakımdan Mevlana’yı anlayan Avrupa, İmam-ı Rabbani(ks) ve Şah-ı Nakşibendi’nin (ks) keyfiyetini anlamaktan uzaktır.
Necip Fazıl Kısakürek
Konuşmalar, Necip Fazıl Kısakürek
Büyük Doğu Yayınları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds