Müşevveş Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Müşevveş nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Müşevveş kelimesinin sözlük anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “müşevveş” kelimesinden söz edeceğiz.

Müşevveş Nedir? Ne Demek?

(sıfat)

  • Karmaşık, karışık, düzensiz

Bir kişinin kafasının karışık olması ya da bir şeyin düzensiz ve karışık bir şekilde ilerlemesi anlamlarına gelir. Kökeni ve kullanım alanları ise aşağıdaki gibidir.

Müşevveş Kelimesinin Kökeni?

  • Arapça

Kelime, dilimize Arapçadan geçmiştir. Kökeni ise ”teşviş” sözcüğüdür. Kullanım alanları ve cümle içi kullanımı aşağıdaki gibidir.

Müşevveş Kelimesinin Kullanım Alanları

Gündelik konuşma dilinde sıklıkla kullanılmayan ve eskiyen kelimeler arasında yer alan ”müşevveş” kelimesi, daha çok eski metinlerde veya alıntılarda geçmektedir.

Müşevveş Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Kavram karıştırmaları yüzünden Müslümanların kafasında meydana gelen teşevvüş, bazı Müslümanların batı teknolojisinin üretimlerinin gözlerde büyütülmesine yol açmıştır. Bunların önemsenecek şeyler olmadığının anlaşıldığı gün, Müslümanların hayatında yeni bir safha başlayacak.

Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: