Yunan Bakan: ”Türkiye’ye Savaş Açarız!”

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yaptığı Barış Pınarı harekatının yankıları sürüyor. 28 ayrı Avrupa Birliği ülkesinin Türkiye’ye nota vermesinin ardından bir tepki de Yunanistan’dan geldi.

Barış Pınarı harekatı Yunanistan’ın ana gündem maddelerinden biri oldu. Operasyonun başladığı 8 Ekim tarihinden beri Yunan kanallarında operasyonla ilgili pek çok haber yapıldı. Yunanistan’da iktidarda olan Yeni Demokrasi Partisi milletvekili ve uluslararası hukuk profesörü Angelos Syrigos’un ifadeleri ise tepki çekti.

Türkiye’nin Suriye sınırında bir terör koridorunun oluşmasını engellemek adına başlattığı Barış Pınarı harekatını ”işgal” olarak değerlendiren Syrigos: ”“Uluslararası hukuka tamamen aykırı bir gelişme. Bir işgal” şeklinde konuştu. Syrigos aynı zamanda operasyona en çok karşı çıkan ülkenin Fransa olduğunun da altını çizdi.

Fransa’nın Yanında Türkiye’ye Savaş Açarız

YPG ve PKK üyelerinin resmi heyet statüsünde başkent Paris’te ağırlayan Fransa’nın söz konusu terör unsurları ile birlikte operasyona dahil olarak Türkiye’nin karşısında yer alması halinde Fransa ile beraber Türkiye’ye savaş açacaklarını dile getirerek “Yunanistan da Fransa’nın yanında yer alacaktır (savaşa dahil olacaktır)” şeklinde konuştu.

Yunan milletvekilinin bu sözleri büyük tepki çekerken Yunanistan’ın yanında Fransa ile beraber Türkiye’ye savaş açacaklarını belirtmesi alay konusu oldu.

Geçtiğimiz yıllarda da Yunanistan’ın Genelkurmay başkanı yaptığı açıklamada ”Türkleri yerle bir ederiz” diye konuşmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: