Mütefekkir Ne Demek? Cümle İçinde Kullanımı ve Anlamı

Gündelik hayatta, edebiyata veya başka alanlarda, örneğin bir televizyon programında mütefekkir kelimesini duyma ihtimaliniz oldukça az. Zira mütefekkir kelimesi, kullanımı eskimiş bir kelimedir. Günümüzde neredeyse gündelik yaşamda kullanımına pek az rastlanmaktadır. Peki mütefekkir ne demek? Mütefekkir kelimesinin anlamı nedir? Cümle içimdeki kullanımı ve kökeni ile kısaca mütefekkir kelimesi. 

Mütefekkir Ne Demek? 

Mütefekkir, İsim 

Düşünür, düşünen kişi veya düşünceleriyle başkalarından ayrılan, aydın ve eğitimli, kültürlü kişi veya kişiler. 

Kelimenin Kökeni 

“M” harfi ile başlayan çoğu kelime gibi mütefekkir kelimesinin kökeni de Arapçadır. Kelimenin aslı “fikir”dir. Arapçada Fe-Kef-Ra harflerinden oluşan bu kök, aşağıdaki kelimelerin de kaynağını oluşturur:

1. Fikir

2. Efkar (Fikirler) 

3. Tefekkür 

4. Mefkûre (Amaç, Ülkü)

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı 

Ama siyasetçi dostum; bu gelmekte olan tefekkür, bu gelme ihtimali olan mütefekkir seni kayıtsızlığa değil, meraka sevk etmeli. Onun seninle ilişki kurmaya gönül indirmediğini tahmin edebiliyoruz. Ama sen onun fildişi kulesine çıkmaya ne dersin? Çünkü onun sana ihtiyacı yokmuş gibi davranması sağlığın alametiyken, senin ona ihtiyacın yokmuş gibi davranmansa siyasetsizliğin alameti.

Belki de Üzülmeliyiz, Ahmet Murat

Bugün ve yarına dair konuşan her mütefekkir, bunu dün üzerinden gerçekleştirir. Bu şekilde saf fikirle realitenin icapları arasında kalmaktan kurtulur, düşüncenin tabiî değerini gözden kaçırmadan hayatla alakasını kurar, kök salar, dal verir.

Türk Dikkati, Fatih Mehmet Şeker

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir