Mustafa Akıncı Kimdir? Kaç Yaşında? Nereli?

Mustafa Akıncı kimdir? nereli ve kaç yaşında? Daha önceki yazılarımızda çeşitli meslek gruplarından yüzlerce kişinin hayat hikayesinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”Mustafa Akıncı”dan söz edeceğiz.

Mustafa Akıncı Kimdir?

  • Siyasetçi, belediye başkanı, cumhurbaşkanı

28 Aralık 1947 tarihinde Limasol’de dünyaya gelen Mustafa Akıncı, burada bulunan 19 Mayıs Lisesi’nden mezun oldu. Bir konuşmasında Limasol’ün Kıbrıs’ta bulunan diğer Türk şehirlerinden daha hareketli ve sosyal yaşamın olması nedeniyle burada lise eğitimi devam ederken tiyatro ve müziğe ilgi duymuştur. Limasol’de bulunan tiyatrolarda sahne alan Mustafa Akıncı, ardından 19 Mayıs Lisesi’nin bandosunda görev almış ve ”Kareler” adlı bir müzik grubunun parçası olmuştur. Akıncı, bu grup ile Fazıl Küçük’ün kızının düğününde çalmıştır.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Fakültesi mezunu olan Mustafa Akıncu, Türkiye’de üniversite eğitimi aldığı süre boyuca 68 kuşağının etkili olduğu dönemler geçirdiğini, muhalif bir kişiliğini olduğunu ve bu dönemde yaşanan olaylardan etkilendiğini dile getirmiştir. Üniversiteden mezun olduktan sonra Kıbrıslılar Cemiyeti yönetiminde görev almış ve 1973 yılında Kıbrıs’a dönerek Lefkoşa’ya yerleşmiştir.

1976 seçimlerinde Lefkoşa Türk Belediyesi başkanı olarak seçilen Mustafa Akıncı, bu görevi üç dönem boyunca (14) yıl sürdürmüş ve 1987 yılından 2001 yılına kadar Toplumcu Kurtuluş Partisi Genel Başkanlığı görevinde bulunmuştur. 1999 ile 2001 yılları arasında Turizm Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı görevlerini de üstlenmiştir.

Dünyanın saygın üniversite kurumlarından olan Oxford, Harvard, Yale gibi üniversitelerde Kıbrıs Sorununa ilişkin çeşitli forumlara katılmış ve bu forumlarda konuşmacı olarak da görev yapmıştır.

2015 Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci turda aldığı %60 oyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 4. cumhurbaşkanı olmuş ve Derviş Eroğlu’ndan makamı devralmıştır.

Özel Hayatı

ODTÜ’de eğitim gördüğü sırada Meral Hanım ile tanışan Mustafa Akıncı, Kıbrıs’a döndükten bir sene sonra evlenirler. 1975 yılında ilk kızları Doğa; 1981 yılında ikinci kızları Çınla; 1982 yılında ise üçüncü kızları olan Zerrin dünyaya gelmiştir.

Belediye Başkanlığı’nda 14 Yıl” isminde bir kitabı bulunan Mustafa Akıncı, iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Mustafa Akıncı son olarak Barış Pınarı harekatı ile ilgili olarak yaptığı açıklamalar ile gündeme gelmiş ve ”Türkiye karşıtı” olmakla suçlanmıştı.

Mustafa Akıncı ile İlgili Aramalar

Google’da Mustafa Akıncı ile ilgili arama yapan kullanıcılar aynı zamanda şunları da aradı; mustafa akıncı fabrikası mustafa akıncı meral akıncı mustafa akıncı kimdir mustafa akıncı türkiye karşıtı mustafa akıncı diyarbakır mustafa akıncı ekşi mustafa akıncı twitter mustafa akıncı harita

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: