KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı: ”Barış Pınarı da Desek Akan Su Değil Kandır”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, sosyal medya hesabından gündem yaratan bir açıklama yaptı. Akıncı, Türkiye’nin gerçekleştirdiği Batış Pınar Harekatı ile ilgili olarak ”Barış Pınarı da desek akan su değil kandır” ifadelerini kullandı. Akıncı’nın paylaşımı tepki çekti.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda başlattığı Barış Pınarı Harekatı tüm hızıyla sürerken destek mesajlarının yanı sıra karşı çıkan ülkelerin açıklamaları ve yaptırımları da arka arkaya geldi. Harekata karşı çıkan isimler arasında KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın olması ise dikkat çekti.

Facebook hesabından yaptığı açıklamada Barış Pınarı harekatı ile ilgili olarak Kıbrıs Barış Harekatı‘na gönderme yaparak ”1974’te biz adına Barış Harekatı desek de bu bir savaştı ve akan da kandı.” ifadelerini kullandı ve ”şimdi de akan su değil kandır” dedi. Mustafa Akıncı’nın paylaştığı metinden satır araları:

Suriye’nin toprak bütünlüğü içinde kendi sınırlarına sahip çıkabileceği ve Türkiye’nin de kendi sınırlarını güvende hissedebileceği bir durumun yaratılması gerekiyor. Bunun için kanımca Türkiye ile Suriye arasında en erken zamanda ilişkilerin yeniden tesis edilmesinin büyük yararı olacaktır. Bunun da ötesinde Türkiye’nin Mısır dahil diğer bölge ülkeleriyle bozulan ilişkilerinin de düzeldiğini görmek en büyük dileğimdir. AB ile kavgalı değil işbirliği içinde bir Türkiye herkes için daha iyi olacaktır. 1974 yılında 27 yaşındayken, Faşist Yunan Cuntasının neden olduğu Türkiye’nin askeri harekatında ben de her genç Kıbrıslı Türk gibi görev aldım.

Açıklamasının devamında hiçbir çocuğun burnunun kanamasını istemediğini açıklayan Mustafa Akıncı, savaşın ne demek olduğunu yaşayarak öğrendiğini söyleyerek şunları kaydetti.:

Lefkoşa’da Dereboyu’ndaki savaşta arkadaşlarım yanımda şehit düştüler; pek çoğumuz gibi ben de savaşın ne demek olduğunu yaşayarak öğrendim. Bu nedenle savaşın acılarını hiçbir toplumun yaşamasını istemem. Türk- Kürt- Arap hiçbir çocuğun burnunun kanamasını arzulayamam. Daha önce de söyledim 1974’te biz adına Barış Harekatı desek de bu bir savaştı ve akan da kandı. Şimdi Barış Pınarı desek de akan su değil kandır. Bu nedenle bir an önce dialog ve diplomasinin devreye girmesi en büyük dileğimdir. 

Mustafa Akıncı’nın bu sözleri Türkiye’de ve Kıbrıs’ta yaşayan vatandaşların tepkisini çekerken Akıncı’dan konuyla ilgili olarak ikinci bir açıklama gelmedi.

İlginizi Çekebilir:  AKP’li Belediye Başkanı: Esenyurt’u Kaybedersek Kudüs’ü Mekke’yi Kaybederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi