Kelimeler

Müsvedde Kağıt Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Müsvedde kağıt nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Bühtan kelimesinin sözlük anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “irtikap” kelimesinden söz edeceğiz.

Müsvedde Kağıt Nedir? Ne Demek?

— Karalama kağıdı

Boş, herhangi bir amaç için kullanılmayan, atıl durumdaki kağıtlara verilen isimdir. Genelde karalamak ve bir şeyler çizmek için kullanılır. Müsvedde şeklinde yazılır. Kökeni ve kullanım alanları ise aşağıdaki gibidir.

Müsvedde Kağıt Kelimesinin Kökeni?

– Arapça&Farsça

Kelime esasen dilimize Arapçadan geçmiştir. Ancak ‘kağıt’ kelimesinin kökeni de Farsçadır. Kullanım alanları ve cümle içi kullanımı aşağıdaki gibidir.

Müsvedde Kağıt Kullanım Alanları

Gündelik konuşma dilinde sıklıkla kullanılmayan ve eskiyen kelimeler arasında yer alan ”müsvedde kağıdı” ifadesi, daha çok eski metinlerde veya alıntılarda geçmektedir.

Müsvedde Kağıt Cümle İçi Kullanımı

Bana bir müsvedde kağıdı getiriniz! Ve hemen Harbiye Nazırlığına müstacel bir telgraf: “Şu numaralı kanunu hemen bu şekilde değiştirerek bana metnini müstacel telgrafla bildiriniz.”

Zeytindağı, Falih Rıfkı Atay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi