Karalar Bağlamak Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı

Karalar bağlamak nedir ve ne anlama geliyor? Karalar bağlamak tabirinin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, söz öbeği, tabir, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “karalar bağlamak” tabirinden söz edeceğiz.

İlginizi Çekebilir:  Gümanım Kalmadı Ne Demek?

Karalar Bağlamak Nedir? Ne Demek?

Herhangi bir durumdan dolayı kişinin yeise kapılması, üzüntü duyması, yıkılması veya kahrolması anlamına gelir. Tabir, özellikle Anadolu’da sıkça kullanılan tabirler arasında yer almaktadır.

Eski Türklerde renklere olan inanç ve Şamanizm, bu tabirde de kendisini hissettirmiştir. Kara, şimdiki sembolü gibi eskiden beri olumsuz durumlar için kullanılırdı. Örneğin kırmızı rengi, belaları def etmek için eski Türklerde yaygın olarak kullanılan bir figür olarak karşımıza çıkmaktadır. Albastı örneğinde açıkça görüldüğü üzere eski Türkler renklere özel anlamlar yüklemişlerdir.

İlginizi Çekebilir:  Muhakemat Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Karalar Bağlamak – Cümle İçi Kullanımı

Stresli bir durumdan sonra yapmamam gereken şeyler : Olayı düşünüp durmak. Karalar bağlamak. Olanları kafamda tekrar tekrar canlandırmak. Başkalarının sorumluluğunu almak.


Audrey’yi Bulmak, Sophie Kinsella
Sophie Kinsella

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara